Budowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu zgodnej z wymaganiami Europejskiej Agendy Cyfrowej będzie kosztować w sumie 22,3-27,2 mld zł – wynika z najnowszej wersji projektu Narodowego Planu Szerokopasmowego, którą rpkom.pl otrzymał od Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji.

To kwoty nieco większe niż szacunki z 2011 roku, które mówiły o 19-26 mld zł. Ile dokładnie jeszcze będzie kosztować trwająca już realizacja agendy – dokument nie określa, bo też nie wiadomo póki co jakie efekty przyniosą inwestycje realizowane ze środków unijnych przez władze wojewódzkie.

NPS zakłada, że oprócz tych inwestycji (ich wartość to około 4,3 mld zł, z czego 85 proc. to pieniądze z programów unijnych), na realizację agendy potrzebne będą nakłady prywatnych operatorów (8 mld zł), środki z europejskiego narzędzia Europe Connecting Facility (obcięto je do 1 mld euro) oraz programu Inwestycje Polskie.

– W zakresie terminu uruchomienia tych środków (z Inwestycji Polskich – red.) Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi obecnie robocze rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu- informuje Artur Koziołek, rzecznik MAC.

Więcej o założeniach NPS napiszemy w poniedziałek.