Polski rynek data center w 2013 roku według PMR

Publikacja: 02.04.2014 12:19

Ponad 1 mld zł, o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej, warty był polski rynek data center w 2013 roku – podaje ATM, opierając się na danych zgromadzonych w najnowszym raporcie firmy analitycznej PMR poświęconym tej branży.

Według PMR, rynek usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych jest obecnie jednym z bardziej perspektywicznych segmentów całego rynku ICT w Polsce. Widać też wyraźnie ruch na rynku nowych powierzchni serwerowych w kraju. Analitycy PMR zauważają wprawdzie, że część inwestycji została przesunięta, ale spodziewają się finalizacji projektów w tym i kolejnych latach.

Uważają też, że aktualny pozostaje scenariusz skokowego wzrostu zasobów kolokacyjnych w kraju w centrach komercyjnych, prywatnych jak i łączących oba podejścia – hybrydowych.

Analitycy wyliczają, że w Polsce co roku przybywa 4-7 tys. m kw. nowej powierzchni serwerowej. Przekłada się to na przychody dostawców usług. Według kalkulacji PMR w ciągu ostatnich pięciu lat w ujęciu wartościowym rynek podstawowych usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych, czyli kolokacji, więcej niż podwoił swoją wartość, a dynamika wynosiła zawsze kilkanaście procent rocznie i była relatywnie odporna na czynniki makroekonomiczne. W jeszcze szybszym tempie w ostatnich dwóch latach wzrósł rynek hostingu serwerów.

Jeśli chodzi o przydział mocy, to dla 25 dużych centrów danych w Polsce oscyluje on w przedziale od nieco poniżej 1 MW do ponad 30 MW. „Pomimo ewidentnej zależności powierzchni brutto obiektu i jego mocy maksymalnej, rozrzut pomiędzy obiektami o podobnym metrażu jest czasem widoczny” – podaje PMR. Zdaniem analityków, wynika to z faktu, że niektórzy operatorzy w chwili podejmowania inwestycji w centra danych myślą „do przodu”, starając się przewidzieć rozwój sytuacji na rynku i swoją własną ekspansję.

W kolejnych latach, biorąc pod uwagę toczące się inwestycje, sytuacja na polskim rynku centrów przetwarzania danych nie ulegnie zasadniczej zmianie, a operatorzy będą oddawać do dyspozycji klientów kolejne tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Nowością jest rosnąca liczba znaczących inwestycji w centra danych lokowane w parkach technologicznych i specjalnych strefach ekonomicznych. Projekty te są napędzane pozyskiwanymi funduszami UE, co skutecznie skraca czas zwrotu z inwestycji i pozawala na skuteczne konkurowanie z istniejącymi obiektami.

Jeśli chodzi o czołowych dostawców usług kolokacyjnych w Polsce, to nie sfinalizowali oni w 2013 r. swoich inwestycji, ale nie można powiedzieć, że prace przy nowych obiektach wstrzymano – ocenia PMR. Serwerownie będą oddawane w roku bieżącym.

Najwcześniej zapewne w przypadku 3S, które otwarcie swojej drugiej serwerowni w Katowicach planuje na kwiecień bieżącego roku, natomiast ATM spodziewa się, że budynek F4 ruszy w czerwcu (trwają prace wykończeniowe wewnątrz obiektu).

Na początku ubiegłego roku komercyjne usługi zaczęło oficjalnie oferować centrum danych DataSpace, należące do spółki Data Invest z Torunia. Obiekt mieści się na terenie lokalnego parku technologicznego. Całkowita powierzchnia brutto obiektu to 3 000 m2, powierzchnia samej serwerowni wynosi 1 100 m2, natomiast powierzchnia przeznaczona obecnie pod usługi kolokacji to około 400 m2.

W pierwszej połowie roku swój nowy obiekt w Błoniu pod Warszawą uruchomił też IBM.  Całkowita powierzchnia brutto to 3 500 m2, a powierzchnia serwerowni – 1 000 m2. Pomieszczenie przeznaczone na sprzęt IT zostało zbudowane z wykorzystaniem technologii Rittal (dawniej Lampertz). Poza halą IT i pomieszczeniami technologicznymi wydzielona jest także przestrzeń biurowa i konferencyjna. Oczywiście specyfika biznesu prowadzonego przez IBM jest zupełnie różna od firm wyspecjalizowanych w usługach kolokacyjnych i nie takie będzie przeznaczenie tego obiektu.

Wśród istotnych projektów na polskim rynku centrów przetwarzania danych, których zamknięcie nastąpiło w 2013 r., wymienić należy nowy obiekt wybudowany przez spółkę TARR Centrum Innowacyjności – Exea Data Center, zlokalizowany w Toruńskim Parku Technologicznym. Powierzchnia brutto obiektu przekracza 4 700 m2, na samą serwerownię przypada 1 100 m2. Obecnie działają trzy niezależne komory z miejscem na 320 szaf rack, a czwarta jest w przygotowaniu.

PMR przypomina o też centrum kolokacyjnym grupy Zygmunta Solorza-Żaka (uroczyste otwarcie przewidziano 15 kwietnia – red.) o podobnym metrażu w Grodzisku Mazowieckim. Wartość inwestycji to ok. 83 mln zł. Centrum ma przede wszystkim służyć na wewnętrzne potrzeby Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu, jednak niewykluczony jest model hybrydowy i dzierżawa części powierzchni firmom zewnętrznym oraz rozwój usług komercyjnych. Operatorzy i wykonawcy

W ubiegłym roku swoje centrum danych w Piasecznie odświeżył GTS. Obiekt poddano gruntownej renowacji. Wykonano szereg prac wykończeniowo-modernizacyjnych związanych chociażby malowaniem wnętrz i podłogi podniesionej, oddaniem nowych pomieszczeń konferencyjnych, renowacją i modernizacją infrastruktury towarzyszącej i zaplecza.

Nowe data center pojawiło się również niedawno w Katowicach. Obiekt jest częścią oddanego w I kw. 2014 r. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum budynku pasywnego. Cała inwestycja to część większego projektu współfinansowanego ze środków UE.

Najnowszy raport PMR o branży nosi tytuł: „Rynek centrów przetwarzania danych w Polsce 2014. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2014-2017″. Powstał między innymi w oparciu o audyt 16 największych centrów przetwarzania danych w Polsce zlokalizowanych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Ponad 1 mld zł, o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej, warty był polski rynek data center w 2013 roku – podaje ATM, opierając się na danych zgromadzonych w najnowszym raporcie firmy analitycznej PMR poświęconym tej branży.

Według PMR, rynek usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych jest obecnie jednym z bardziej perspektywicznych segmentów całego rynku ICT w Polsce. Widać też wyraźnie ruch na rynku nowych powierzchni serwerowych w kraju. Analitycy PMR zauważają wprawdzie, że część inwestycji została przesunięta, ale spodziewają się finalizacji projektów w tym i kolejnych latach.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?