Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 23 kwietnia

Publikacja: 23.04.2018 07:30

Marek Zagórski: jedyna kompetencja, której mój resort wyzbył się, zresztą dobrowolnie to ta związana z informacją przestrzenną. Procesy związane z informatyzacją państwa nie dzieją się tylko w resorcie cyfryzacji – rozmowa z ministrem cyfryzacji.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1119284,minister-cyfryzacji-o-e-dowodach-osobistych-i-rodo.html (dostęp płatny)

Bitcoinowcy nie płacą PCC
Ministerstwo Finansów przygotuje szybko przepisy, w których odstąpi od pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie i wymianie kryptowalut. Dotyczyć to będzie zarówno bieżących, jak i przeszłych transakcji.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1119276,obrot-bitcoinem-bez-pcc.html (dostęp płatny)

Parkiet

Branża IT wreszcie budzi się z zimowego snu

Liczba przetargów w sektorze publicznym jest wyższa niż w minionych latach. Idą dobre czasy dla spółek informatycznych? WIG-informatyka od 12 miesięcy jest w trendzie spadkowym. Rok 2017 był dla branży trudny, ale wiele wskazuje, że ten będzie lepszy. Świadczą o tym chociażby statystyki dotyczące liczby i wartości ogłaszanych przetargów publicznych w sektorze teleinformatycznym. Natomiast bolączką firm pozostaje duża presja na płace. http://archiwum.parkiet.com/artykul/798833_Branza_IT_wreszcie_budzi_sie_z_zimowego_snu.html (dostęp płatny)

Przed podatkiem od kryptowalut nie uciekniesz
Opisanie – w sposób jednoznaczny – zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tzw. kryptowalut (np. bitcoina) jest bardzo trudne, jednak potrzebne z uwagi na popularyzację tego sposobu uzyskiwania dochodu.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798844_Przed_podatkiem_od_kryptowalut_nie_uciekniesz.html (dostęp płatny)

Operatorzy na nowych ścieżkach

Warszawski indeks firm telekomunikacyjnych zachowuje się lepiej niż indeksy dla Europy i świata. Analitycy widzą kilka powodów tej sytuacji. Firmy szukają sposobów na efektywność (wydanie sobotnie, 21 kwietnia 2018).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798824_Operatorzy_na_nowych_sciezkach.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Fiskus dogadał się z kryptobranżą
Wiceminister finansów ugasił kryptowalutowy pożar podatkową deklaracją. Resort rozpocznie prace legislacyjne. Ministerstwo Finansów (MF) zgasiło piątkowy protest inwestorów kryptowalutowych pod murami resortu, zanim zdążył się rozpocząć. Paweł Gruza, wiceminister finansów, podczas briefingu prasowego zwrócił się do osób, które obracają wirtualnymi walutami, aby wstrzymały się ze składaniem deklaracji i płaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) do czasu wypracowania rozwiązań prawnych.
https://www.pb.pl/fiskus-dogadal-sie-z-kryptobranza-911150 (dostęp płatny)

Asseco liczy na zastrzyk gotówki
Producent oprogramowania jest bliski porozumienia z koreańskim współkonsorcjantem w sprawie odzyskania zaległych płatności.
https://www.pb.pl/asseco-liczy-na-zastrzyk-gotowki-911144 (dostęp płatny)

Ten Square Games wycenił się na 335 mln zł
Proces budowy księgi popytu na akcje producenta gier mobilnych zakończył się ustaleniem ceny sprzedaży bliskiej maksymalnej.
https://www.pb.pl/ten-square-games-wycenil-sie-na-335-mln-zl-911118 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Kulisy wyboru szefa TVP
Podczas składania przez Jacka Kurskiego oferty w konkursie na prezesa TVP urzędniczka stemplowała koperty, w których nie było żadnych dokumentów. Później jedną z nich zabrał Kurski. Jego asystent podpisał zaś jeden z dokumentów, choć najpewniej nie miał prawa.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371739-Kulisy-wyboru-szefa-TVP.html (dostęp płatny)

Rekordowy wysyp e-ofert pracy
W tym roku mamy kolejny rekord liczby anonsów o pracy w internecie. Według danych udostępnionych „Rzeczpospolitej” w I kwartale ich liczba sięgnęła 590 tys. To o ponad jedną piątą więcej niż rok wcześniej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371737-Rekordowy-wysyp-e-ofert-pracy.html (dostęp płatny)

Cieszyński: Asystent lekarza wypełni za niego e-zwolnienie
W piątkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Karoliny Kowalskiej był Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Rz: W piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała przesunięcie terminu obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich o pół roku. – Toczą się prace nad projektem mającym przesunąć termin na 1 grudnia, ale póki to się nie stanie prawem, trudno mówić, że tak będzie na pewno. Na ten moment ZUS trzyma się terminu 1 lipca, a w piątek udostępniono środowisko testowe dla aplikacji gabinetowych. Liczę, że bez względu na termin, odsetek elektronicznych zwolnień będzie stale rósł – mówił Janusz Cieszyński.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371765-Cieszynski:-Asystent-lekarza-wypelni-za-niego-e-zwolnienie.html (dostęp płatny)

Giełdowe spółki IT ostro konkurują o pracowników
Spółki publiczne – także z branży IT – muszą ujawniać w sprawozdaniach finansowych dane o zatrudnieniu i płacach. Nie należy jednak wyciągać z nich pochopnych wniosków.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371728-Gieldowe-spolki-IT-ostro-konkuruja-o-pracownikow.html (dostęp płatny)

W IT zarabia się dużo, a będzie jeszcze więcej
Specjaliści od nowych technologii stają się kluczowymi zasobami w firmach. Nic dziwnego, że należą do grupy najlepiej opłacanych pracowników.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371727-W-IT-zarabia-sie-duzo-a-bedzie-jeszcze-wiecej.html (dostęp płatny)

Jaś, co bitcoinem dostał po głowie
Czy można w kilka dni stracić zaufanie do państwa? Szczególnie gdy jest się młodym obywatelem stawiającym pierwsze kroki w dorosłym życiu? Tak! Jeśli wezmą się do tego polscy urzędnicy. Trzeba im oddać: są niezawodni. Ilekroć wydawałoby się nam, że osiągają dno, udowadniają: oni dopiero się rozpędzają! – pisze Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371735-Jas-co-bitcoinem-dostal-po-glowie.html (dostęp płatny)

Handel kryptowalutą za granicą nie zawsze da korzyści podatkowe
Samo utworzenie zagranicznej spółki nie daje gwarancji, że osiągane przez nią dochody nie będą obciążone daniną również w Polsce. Konieczne jest bowiem zapewnienie, że podmiot ten będzie rzeczywiście zarządzany w innym kraju.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371661-Handel-kryptowaluta-za-granica-nie-zawsze-da-korzysci-podatkowe.html (dostęp płatny)

Równowaga kluczem do smart city
Rok 2018 przyniósł w światowej kinematografii ciekawe wizje przyszłości ludzkości. Szczególnie dwa genialne obrazy pozwalają nam posmakować współczesnych wyobrażeń społeczeństw i rzeczywistości, w jakiej będą one funkcjonować w kolejnych dziesięcioleciach, a nawet stuleciach. I niestety obie wizje smakują dość gorzko. Mowa o filmie Stevena Spielberga „Ready Player One” oraz serialu Netflixa „Altered Carbon”, w którym świat – choć opanowany przez nowe technologie, mające teoretycznie przynosić ludziom wygodę i zadowolenie – jest ponury i nieprzyjazny. Prezentowane w obu, niewątpliwie wartych obejrzenia dziełach, aglomeracje przyszłości przeczą dzisiejszej idei smart city, czyli miasta szczęśliwych ludzi.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371673-Rownowaga-kluczem-do-smart-city.html (dostęp płatny)

Marek Zagórski: jedyna kompetencja, której mój resort wyzbył się, zresztą dobrowolnie to ta związana z informacją przestrzenną. Procesy związane z informatyzacją państwa nie dzieją się tylko w resorcie cyfryzacji – rozmowa z ministrem cyfryzacji.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1119284,minister-cyfryzacji-o-e-dowodach-osobistych-i-rodo.html (dostęp płatny)

Bitcoinowcy nie płacą PCC
Ministerstwo Finansów przygotuje szybko przepisy, w których odstąpi od pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie i wymianie kryptowalut. Dotyczyć to będzie zarówno bieżących, jak i przeszłych transakcji.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1119276,obrot-bitcoinem-bez-pcc.html (dostęp płatny)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?