– Sądzimy, że około 2020 r. będziemy gotowi do testowania emisji sygnału telewizyjnego w technologii ultra HDTV, choć będziemy się starali przyspieszyć ten termin – powiedział Yukihiro Nishida, inżynier japońskiego operatora sieci radiodyfuzyjnej NHK w filmie informacyjnym przygotwanym na zlecenie ITU w związku z przyjęciem przez organizację technicznej specyfikacji nowej technologii telewizyjnej.

UHDTV umożliwia emisję obrazu o rozdzielczości 16-krotnie wyższej, niż standard HD. Możliwe jest odtwarzanie z większą liczbą klatek na seksundę i dźwiękiem wyższej jakości. Oznacza to jednak także wyższe wymagania co do sieci transmisyjnych (i nośników pamięci), ponieważ strumień UHD po kompresji formalnie potrzebuje 24 Gb/s, chociaż uzyskiwano dalszą kompresję do 180-600 Mb/s. NHK prowadził po łączach optycznych skuteczne emisje UHDTV na odległość 260 km.

Testowane były emisje wideo na nośnikach wielkoformatowych i przejątnych powyżej 10 m, jak również emisje na wyświetlaczach telewizyjnych  różnych typów o przekątnej 84-145 cali.

NHK jest jednym z promotorów nowej technologii obok brytyjskiej telewizji BBC i włoskiej RAI. BBC planuje eksperymenty z UHDTV podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich w Londynie (emisje na ekran o przekątnej 15 m).