31,7 mln zł w ciągu 5 lat wyda PKP Intercity, aby Alstom zainstalował sieć wi-fi w 20 składach Express InterCity Premium (EIP), czyli pociągach Pendolino. 28 sierpnia br. firmy podpisały umowę w tej sprawie, obejmującą również koszty utrzymania instalacji.

Tym samym rozwiązany zostanie problem, który istniał od kilku lat. Przewoźnik nie mógł uzgodnić z Alstomem warunków modernizacji składów, w których pierwotnie nie przewidziano dostępu do internetu. Z informacji prasowej PKP Intercity wynika, że będzie on bezpłatny.

Pierwsze Pendolino z wi-fi ma wyjechać na tory w tym roku. Firmy przeprowadziły już pilotaż urządzeń, a montaż rozpocznie się we wrześniu.

Według przewoźnika, obecnie sieć Wi-Fi dostępna jest w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych (PesaDart, Flirt3). Plan zakłada, że do końca roku internet będzie dostępny  200 wagonach konwencjonalnych i liczba ta będzie stale zwiększana.

W ramach kontraktu pomiędzy PKP Intercity a firmą Alstom, która jednocześnie będzie świadczyła usługę operatora telekomunikacyjnego, zostanie zawarta także odpowiednia umowa powierzenia danych – podały PKP.