Już ponad połowa polskich internautów korzysta z Internetu za pośrednictwem smartfona, to cztery razy więcej niż rok temu – wynika z badania MEC Analytics & Insight, działu badawczegodomu mediowego MEC, który przeprowadził badania ilościowe wśród polskich internautów i zbadał ich zwyczaje związane z korzystaniem z telefonu komórkowego.

Według badania najpopularniejszym operatorem wśród posiadaczy smartfonów jest Orange, a drugim w kolejności – Play. Wśród właścicieli smartfonów najpopularniejszą marką jest Samsung (32 proc.) a na drugim miejscu Nokia (29 proc.). W ciągu roku Samsung zwiększył swój udział w rynku smartfonów o 11 proc., a Nokia zmniejszyła o 5 proc. Aż 61proc. osób ma smartfona krócej niż rok.

Do czego służą smartfony? Respondenci wybierają smartfony by: korzystać z wyszukiwarek, sprawdzać pocztę prywatną i służbową, czytać newsy, korzystać z Facebooka, używać komunikatory oraz sprawdzać prognozę pogody. Co jednka ciekawe, większość internautów korzysta ze smartfonów – w domu. Większość z nich ma zainstalowanych do 10 aplikacji.

Specyficzną grupę stanowią użytkownicy iPhone’a, przeważnie mężczyźni, osoby z wyższym wykształceniem, w wieku 25-34 lat oraz mieszkańcy największych miast. Odsetek użytkowników iPhone’ów nie wzrósł w porównaniu z wynikami z poprzedniego roku. Najczęściej mają umowę abonamentową o wysokości 100-149 zł. Użytkownicy iPhone’ów częściej niż inni używają smartfonów do załatwiania spraw finansowych, lokalizowania obiektów, sprawdzania pogody, korzystają z wyszukiwarek internetowych i sprawdzania poczty zwłaszcza prywatnej.