Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował oficjalnie operatorów komórkowych, że możliwe jest wydanie decyzji SMP, które są warunkiem obniżek stawek MTR dopiero 28 lutego 2013 r., zamiast do końca roku bieżącego.

P4, operator sieci Play, opublikował na swoim blogu korporacyjnym pismo, jakie dostał w tej sprawie z UKE. Z wyjaśnień Jacka Strzałkowskiego, rzecznika urzędu, wynika, że pisma z informacją o możliwym odroczeniu decyzji dostali wszyscy operatorzy, oraz reprezentujące ich izby gospodarcze. Powodem opóźnienia ma być przedłużenie procedury administracyjnej oraz chęć dołączenia do spraw na prawach strony stowarzyszenia pod nazwą Instytut Telekomunikacji i Poczty. Rzecznik UKE przekonuje jednak, że urząd będzie się starał wydać decyzje SMP jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że nowe decyzje MTR mają obniżyć stawki MTR do 8,26 gr od stycznia 2013 r. i do 4,29 zł od lipca 2013 r. Jednocześnie zniesiona zostałaby asymetria rozliczeniowa, z jakiej do tej pory korzystają nowi gracze na rynku m.in. Play, Aero 2, czy Centernet.

Spadek MTR oznacza obniżenie przychodów operatorów, niemniej Play, największy z nowych graczy na rynku, popiera spadki. Niskie MTR poprawiają jego wynik finansowy z powodu asymetrii ruchu z dużymi sieciami (Play musi dużo płacić za połączenia wychodzące z jego sieci). Inne jest stanowisko trzech dużych sieci, którym rozliczenia na poziomie operacyjnym się bilansują, ale na poziomie przychodów spadki MTR oznaczają niższe wpływy.

Można szacować, że na odsunięciu o 2 miesiące obniżki MTR o zakładane wielkości cały rynek komórkowy będzie wart ok. 160-170 mln zł więcej.