Play kupuje 3S za 410 mln zł

Publikacja: 26.06.2019 00:15

Przedwstępną umowę zakupu wszystkich udziałów w katowickiej firmie 3S podpisał Play Communications. Akcje sprzedają założyciele i fundusz z grupy Enterprise Investors.

O tym, że operator sieci światłowodowych i centrów przetwarzania danych 3S jest na sprzedaż wiadomo było od dawna. Jednak to, że spółka ta może trafić do grupy Play Communications będzie zapewne dla wielu osób zaskoczeniem, biorąc pod uwagę inwestycje w rozbudowę sieci i podtrzymywaną dywidendę.

Wprawdzie Play ma na koncie przejęcia, ale raczej mniejszej wartości niż ta transakcja. Jak podała komórkowa sieć w umowie przedwstępnej którą podpisała  z Ambrosia CEE holding (część Polish Enterprise Fund VII) oraz założycielami 3S, wartość przedsiębiorstwa nabywanej firmy to 96 mln euro (410 mln zł), a wartość kapitałów własnych  78 mln euro (333 mln zł).

Dla porównania, jak podał Play w komunikacie, w 2018 r. Grupa 3S wypracowała 88 mln zł skonsolidowanych przychodów i 32 mln zł EBITDA. Przy tym poziomie wyniku według naszych obliczeń wskaźnik EV/EBITDA transakcji to 12,8.

W jakim stopniu wyniki te podniosą wyniki Playa – nie wiadomo, ale Play nie ukrywa, że współpracuje z 3S od 10 lat, a na transakcję zdecydował się do pewnego stopnia z obaw, że zmiana właściciela oznaczałaby dla niego gorsze warunki dostępu do infrastruktury, potrzebnej aby podłączać stacje bazowe w miastach.

„Transakcja jest ukoronowaniem 10-ciu lat bliskiej współpracy pomiędzy Play, a Grupą 3S i podkreśla dopasowanie obu firm w zakresie kultury przedsiębiorczości i podejścia do zdobywania rynku” – czytamy w komunikacie.

Giełdowa spółka kierowana przez Jean-Marca Hariona zapewniła jednocześnie, że „przejęcie Grupy 3S nie zmienia wytycznych dotyczących wypłaty dywidendy w 2020 r. w oparciu o wyniki 2019 r.”

„Transakcja wspiera realizację strategii spółki skoncentrowanej na technologii mobilnej zakładającej rozwój efektywnej sieci bezprzewodowej o wysokiej przepustowości. Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej o wydajną łączność światłowodową, a sieć światłowodowa 3S w znaczącym stopniu pokrywa się z siecią stacji bazowych Play. Zapewni to kontrolę kosztów w długim terminie, wysoką przepustowość, niską latencję oraz odpowiedni poziom jakości świadczonych usług. Transakcja jest także korzystna biorąc pod uwagę czas wdrożenia i poziom nakładów inwestycyjnych w porównaniu do scenariusza budowy własnej sieci światłowodowej od podstaw” – zapewnia zarząd Playa w komunikacie.

Play sygnalizuje, że zamierza rozwijać ofertę usług dla klientów biznesowych.

„Nabycie Grupy 3S wspiera dalszy rozwój oferty dla klientów biznesowych w zakresie rozwiązań światłowodowych i usług data center, przy wykorzystaniu ogólnokrajowej sieci sprzedaży i silnej marki Play. Jednocześnie pozwoli na optymalizację własnych potrzeb w zakresie usług data center” – podano.

Grupa 3S działa 17 lat i składa się z kilku podmiotów: 3S, 3S Data Center, 3S Fibertech oraz 3S Box.

Jej sieć światłowodowa zlokalizowana w pięciu województwach południowej Polski liczy około 3,8 tys. km, a jeśli chodzi o udział w rynku centrów przetwarzania danych (ma obiekty w Krakowie, Bytomiu, Katowicach i Warszawie), to według ostatniego raportu Audytela pod względem metrażu powierzchni kolokacyjnej jest numerem 7.w Polsce z około 2 tys. m kw. (netto) i prawie drugim tyle w budowie. 3S na swoich stronach podaje informacje, z których wynika, że łączna powierzchnia data center sięga 5 tys. m kw..

Fibertech jest operatorem sieci światłowodowej obsługującej kilkuset klientów biznesowych.

Według zarządu Playa, przejęcie Grupy 3S będzie wspierać realizację strategii skoncentrowanej na technologii mobilnej telekomu. Posiadanie tej grupy na własność ma m.in. zapewnić Playowi kontrolę nad kosztami usług transmisji danych do stacji bazowych oraz kolokacji. Firma uważa też, że transakcja wzmacnia jej pozycję w relacjach z innymi dostawcami transmisji, otwierając możliwości partnerstw, czy poszerza ofertę usług.

„Nabycie będzie finansowane z środków własnych oraz w oparciu o dostępne dla spółki finansowanie zewnętrzne. Podpisanie ostatecznej umowy wymaga, między innymi, zgody organu antymonopolowego” – podał Play.

Przedstawiciele Enterprise Investors przypomnieli w komunikacie ogłaszającym, że sprzedają 3S, że w 2015 r. za 76 proc. udziałów fundusz zapłacił 87 mln zł. Jak pisaliśmy potem, EI sprzedało swoją firmę portfelową itWorks w taki sposób, że połowa ich trafiła do 3S Data Center.

Założycielami 3S byli Jacek Groyecki, Zbigniew Szkaradnik i Wojciech Apel. Mają po  8 proc. akcji.

Przedwstępną umowę zakupu wszystkich udziałów w katowickiej firmie 3S podpisał Play Communications. Akcje sprzedają założyciele i fundusz z grupy Enterprise Investors.

O tym, że operator sieci światłowodowych i centrów przetwarzania danych 3S jest na sprzedaż wiadomo było od dawna. Jednak to, że spółka ta może trafić do grupy Play Communications będzie zapewne dla wielu osób zaskoczeniem, biorąc pod uwagę inwestycje w rozbudowę sieci i podtrzymywaną dywidendę.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?