Do końca bieżącego roku niemiecki Siemens pozbędzie się swoich udziałów w NokiaSiemens Networks – informuje agencja Dow Jones Newswires, powołując się na szefa ds. finansów Siemensa – Joe Kaesera.

W kwietniu br. wygasa sześcioletnia umowa inwestycyjna Nokii i Siemensa. Po jej wygaśnięciu partnerzy będą mieli możliwość samodzielnego rozporządzenia swoimi pakietami (po 50 proc.) udziałów w NSN. Siemens komunikuje dzisiaj wprost, że chce się ich pozbyć. W ubiegłym roku spekulowano, że być może zadowoliłby się zejściem do najwyżej 20 proc., a resztę sprzedałby najchętniej funduszom inwestycyjnym.

Nokia wydaje się zainteresowana utrzymaniem udziału w producenci sprzętu sieciowego. Jeden ze scenariuszy mówi, że udziały Siemensa mógłby przejąć Alcatel-Lucent.

W 2011 r. właściciele NSN zadecydowali o koncentracji na urządzeniach do mobilnej transmisji danych i rozsprzedali różnym partnerom inne dywizje spółki. Ponadto zaaplikowano jej w tym samym czasie program redukcji zatrudnienia o 17 tys. osób i oszczędności na 1 mld dolarów rocznie.