Comision Nacional de los Mercados y Competencia (CNMC), czyli hiszpański urząd łączący kompetencje UOKIK-u, UKE i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nałożył na Telefónikę oraz przejętą przez ten telekom platformę płatnej telewizji DTS karę 15 mln euro za nadużywanie pozycji na rynku praw do transmisji meczy w piłce nożnej w latach 2012-2013 i 2014-2015.

Telefónica dostanie 10 mln euro kary, a DTS 5,5 mln euro za warunki porozumienia zawartego w sierpniu 2012 roku dotyczącego sprzedaży kanałów Canal+ Champions League i Canal+ Liga.

CNMC ocenił, że DTS faworyzowała Telefonikę w przetargu na prawa w taki sposób, że operator znał hurtową ofertę i mógł przygotować odpowiednią ofertę.

Już po rozdysponowaniu praw, Telefonica przejęła 100 proc. udziałów w DTS, a wcześniej 56-proc. pakiet udziałów w platformie płatnej telewizji Prisa  (za 750 mln euro) i 22 proc. udziałów w Mediaset (za 295 mln euro).

CNMC zgodziło się wprawdzie na przejęcie DTS, ale pod warunkiem, że grupa udostępni konkurentom 50 proc. treści sportowych kanałów premium.