Wczoraj P4 oraz PTK Centertel złożyły w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o planie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa, która miałoby wystąpić w zapowiadanym na drugą połowę roku przetargu na częstotliwość 2,6 GHz, na której będzie można budować sieć czwartej generacji w technologii LTE. Informację taką podały spółki na swoich blogach firmowych.

– Badamy możliwość stworzenia spółki, która następnie wystartowałaby w przetargu na częstotliwości LTE – powiedział rpkom.pl Marcin Gruszka, rzecznik P4.

Obie spółki zaznaczają, że współpraca nie jest jeszcze przesądzona, chociażby dlatego, że nie znany jeszcze jest ostateczna treść dokumentacji przetargowej i warunków przetargu. Na przykład: dla ilu operatorów wystarczy częstotliwości radiowych. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja UOKiK.

W ubiegłym roku operatorzy komórkowi utworzyli spółkę Mobile TV, która wystartowała po częstotliwości potrzebne na uruchomienie mobilnej telewizji w standardzie DVB-H. Wehikuł ten nie został do tej pory wykorzystany, ale z jego powstaniem – w świetle prawa ochorny konkurencji – problemu nie było. – Nie porównywałbym tych dwóch przetargów. Do tej pory operatorzy komórkowi
nigdy nie stworzyli konsorcjum, aby startować po częstotliwości potrzebne do ich podstawowej działalności – mówi Marcin Gruszka.
Pytany, czy do spółki zakładanej z Orange może przystąpić kolejny operator powiedział: – Na razie nie było to brane pod uwagę.