Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego opublikował oświadczenie w odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej o wszczęciu z urzędu postępowania wyjaśniającego w sprawie domniemanego stosowania dumpingowych cen i korzystania z proeksportowych subwencji.

– Oświadczenie Europejskiej Komisji ds. Handlu, dotyczące rozpoczęcia dochodzeń anty-dumpingowych i anty-subwencyjnych wobec chińskich firm telekomunikacyjnych, przyjęliśmy z rozczarowaniem. Zarówno w Europie, jak i innych rynkach, Huawei zawsze działa uczciwie, zdobywając zaufanie klientów dzięki innowacyjnym technologiom i wysokiej jakości usług – pisze chiński producent. Postępowaniem prawdopodobnie zostanie objęty także jego konkurent ZTE (Komisja w swoim komunikacie o postępowaniu nie wymienia nazw żadnych firm).

Komisja europejska przez dłuższy czas przygotowywała się do tego postępowania, wobec ekspansji chińskich dostawców, którzy szturmem zdobyli udziały w europejskim rynku telekomunikacyjnym kosztem rodzimych dostawców (Ericssona, Alcatela-Lucenta i NSN). Stany Zjednoczone, pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, w ogóle nie wpuściły chińskich producentów sprzętu sieciowego na swój rynek.

Huawei w swoim oświadczeniu przypomina, że w Europie zatrudnia obecnie 2,7 tys. pracowników, a jego wydatki na zakup produktów i usług w krajach Unii wyniosły w 2011 r. 2,9 mld euro.

Oświadczenie Huawei