Przegląd prasy – wtorek 13 grudnia

Publikacja: 13.12.2011 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Właściciel Super Expressu uruchamia tabloidową telewizję

Michał Fura

Po sukcesie Eska TV i Polo TV Zbigniew Benbenek ma apetyt na kolejne kanały Większościowy udziałowiec holdingu Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, do którego należy Murator, wydawca „Super Expressu”, podkreśla, że trwają prace nad koncepcją kanału. Ale zastrzega, że nie będzie to stacja w rodzaju Super Express TV. – Choć „Super Express” powinien być bardziej multimedialny, to kanał tabloidowy to coś więcej niż tylko treści gazety przeniesione na ekran telewizora – tłumaczy w rozmowie z „DGP” Zbigniew Benbenek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=390516 (dostęp płatny)

Konkursy o dopłaty unijne powinna regulować ustawa

AM

Regulowanie sytuacji uczestników konkursów w ramach regionalnych programów operacyjnych, przez akty niebędące źródłami obowiązującego prawa jest niezgodne z konstytucją – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżone przepisy przewidują, że systemy realizacji regionalnych programów (w formie uchwał zarządów województw) regulują zasady obowiązujące m.in. podczas konkursów na dofinansowywanie projektów ze środków unijnych. Kształtują one nie tylko kompetencje organów administracji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=390462 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

W 2012 roku na sprzedaż Netia i Play, a Polkomtel na giełdę

Urszula Zielińska

Rekordową kwotę 26 mld zł pochłonęły w mijającym roku fuzje i przejęcia w polskiej telekomunikacji. Zdaniem uczestników rynku – prezesów i doradców – nadchodzący 2012 r. będzie nadal gorący, choć wyniku tegorocznego pobić się nie uda. Z naszych szacunków wynika, że w najlepszym razie sprzedający i kupujący zawrą transakcje na około 10 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/721333_W_2012_roku_na_sprzedaz_Netia_i_Play__a_Polkomtel_na_gielde.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Miliardy euro w regionach

Artur Osiecki

Bruksela wypłaciła już województwom 40 proc. pieniędzy na programy regionalne. Województwom na lata 2007 – 2013 na programy regionalne przyznano 16,5 mld euro z Unii Europejskiej. 40 proc. tych pieniędzy już otrzymały. Komisja Europejska zwróciła im 6,53 mld euro wydatków poniesionych m.in. przez samorządy i przedsiębiorstwa na inwestycje finansowane z programów regionalnych. A tych zakończono już ponad 11 tysięcy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1103009_Miliardy_euro_w_regionach.html (dostęp płatny)

Sieć na Dolnym Śląsku pochłonie 148,9 mln zł

Dariusz Wolak

Blisko 149 mln zł może kosztować realizacja projektu „Zaprojektowanie i wykonanie regionalnej sieci szerokopasmowej województwa dolnośląskiego”. Jej długość ma wynieść 1769 km. Budowa powinna zakończyć się 30 września 2013 r. Największe szanse na realizację zadania ma konsorcjum giełdowego Wasko oraz spółek Fonbud i Jacek Dudek Telnet, które złożyło najlepszą ofertę w przetargu (jej wartość to wspomniane prawie 149 mln zł) ogłoszonym przez dolnośląski samorząd.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1103001_Siec_na_Dolnym_Slasku_pochlonie_1489_mln_zl.html (dostęp płatny)

Teraz Netia i Play do kupienia

Urszula Zielińska

Rekord wszech czasów: 25,5 mld zł wydano na akcje polskich telekomów. Najwięcej pieniędzy za udziały w telekomach trafiło w 2011 r. do spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wśród nich tryumfował KGHM, sprzedając akcje Polkomtelu i Dialog. O powtórzenie tego wyniku będzie w 2012 r. trudno. Powód jest prosty: nie ma drugiego Polkomtelu, a to jego sprzedaż podbiła wartość fuzji i przejęć w polskiej telekomunikacji w 2011 r. aż o 15,1 mld zł. Tyle otrzymali za akcje operatora sieci Plus jego właściciele.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1103000_Teraz_Netia_i_Play_do_kupienia.html (dostęp płatny)

Kiedy dopuszczalna jest budowa masztu

Danuta Frey

orzeczenie | Naruszenie ładu przestrzennego nie może być podstawą do odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Taką inwestycją jest m.in. stacja bazowa telefonii komórkowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok dotyczy ważkiej społecznie kwestii, jaką jest budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, zwłaszcza w obliczu nieuchronnego rozwoju cyfryzacji. Chociaż potrzeba jej rozbudowy nie budzi wątpliwości, nie odbywa się to bezkolizyjnie. Mnożą się protesty mieszkańców, którzy obawiają się szkodliwego wpływu takich inwestycji na zdrowie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1102894_Kiedy_dopuszczalna_jest_budowa_masztu.html (dostęp płatny)

Rekomendacje dla firm telekomunikacyjnych

Michał Kołtuniak

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaleca używanie odpowiedniej wielkości czcionki, ograniczenie stosowania gwiazdek i innych odnośników, jednoznaczne określanie ceny za usługę główną i dodatkowe. Wszyscy jesteśmy konsumentami – te słynne słowa prezydenta Kennedy’ego powinni wziąć sobie do serca autorzy ogólnych warunków umów, regulaminów i wzorców kontraktów kierowanych do klientów indywidualnych. Ekspert w jednej dziedzinie, który dziś występuje z pozycji profesjonalisty, jutro staje się konsumentem, podpisuje umowy dotyczące np. korzystania z Internetu czy innych usług telekomunikacyjnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1102871_Rekomendacje_dla_firm_telekomunikacyjnych.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Właściciel Super Expressu uruchamia tabloidową telewizję

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu