Jeden z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego opublikował wyniki finansowe za IV kw. ubiegłego roku, które sugerują koniec kryzysu inwestycyjnego na rynku telekomunikacyjnym. Także w Europie.

W ostatnim kwartale minionego roku przychody firmy urosły o 23 proc. do kwoty 4,9 mld euro. Dostawca zanotował 340 mln zysku netto, wobec mizernych 46 mln euro w IV kw. 2009 r. Dzięki wynikom czwartego kwartału [b]Alcatel-Lucent[/b] ograniczył całoroczną stratę do 324 mln euro wobec ponad 500 mln euro w roku 2009. Przychód Alcatela-Lucenta za cały ubiegły rok wyniósł prawie 16 mld euro – o 800 mln euro więcej, niż przed rokiem.

Alcatel-Lucent rósł przede wszystkim dzięki rozwojowi amerykańskiego rynku. Jego przychody urosły o 23 proc. w całym roku i o 45 proc. w ostatnim kwartale. I na rynku amerykańskim, i na globalnym najmocniej rosła sprzedaż urządzeń do sieci IP/MPLS, co Alcatel-Lucent tłumaczy migracją operatorów do sieci [i]all-IP[/i], jak również zmianą na IP technologii linii [i]backhaul[/i] w sieciach komórkowych. Segment sieci radiowych rósł przede wszystkim dzięki dostawom urządzeń do sieci UMTS i CDMA, a segment sieci stacjonarnych, dzięki popytowi na transmisję danych: ADSL, VDSL i PON (przy spadku sprzedaży głosowych rozwiązań TDM).

Znacznie słabiej, niż rynek amerykański zachowywał się w ubiegłym roku rynek europejski, który skurczył się o 3 proc. Dało się jednak zauważyć – przynajmniej w wynikach Alcatela-Lucenta – ożywienie w ostatnim kwartale minionego roku, w którym przychody operatora z rynku europejskiego urosły o 7 proc.