Mediakom złożył w UOKIK skargę na Polsat. Liczy na wspólne stanowisko kablarzy

Publikacja: 12.07.2019 16:43

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów skargę na Telewizję Polsat po tym jak stacja założona przez Zygmunta Solorza na przełomie czerwca i lipca zażądała dwukrotnie wyższych opłat za kanały telewizyjne.

Mediakom zapowiedział skierowanie sprawy do UOKIK na początku lipca.

– Zdecydowaliśmy się powiadomić UOKIK o sposobie, w jaki działa Polsat. Naszą największą wątpliwość wzbudza sposób, w jaki przekazał nam ofertę z wyższymi cenami za możliwość dystrybucji kanałów telewizyjnych. To już druga twarda propozycja monopolistyczna ze strony Polsatu – mówi Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Mediakomu.

Za pierwszym razem zawiadamialiśmy UOKIK, gdy dostaliśmy ofertę zakupu kanałów z rozgrywkami piłkarskimi Euro 2016. Nie wiemy, czy urząd podjął działania. Jako skarżący nie jesteśmy stroną ewentualnego postępowania – mówi Młynarczyk.

– Będziemy starali się rozmawiać z Polsatem, choć jak na razie stanowisko grupy jest twarde. W tym tygodniu usłyszeliśmy, że oferta nie jest do negocjacji. Liczymy jako izba, że środowisko zajmie wspólne stanowisko  – dodaje.

Według naszych informacji w czwartek odbyło się spotkanie wszystkich izb reprezentujących branżę kablową. Nie wiemy na razie, czy Mediakom będzie miał naśladowców.

Opłata za paczkę kanałów grupy Polsat ma wzrosnąć z 2 zł do 4,63 zł netto miesięcznie od abonenta. Nowa cena obejmuje przy tym usługę multiroom, czyli oglądanie programów na więcej niż jednym telewizorze (do 3), usługę dla małych przedsiębiorców (SOHO) oraz możliwość oglądania treści na urządzeniach mobilnych (TV Everywhere). Jeśli operator chciałby zaoferować swoim abonentom także kanały Polsatu z usługą Catach-up TV, zapłacić będzie musiał 4,86 zł.

Nadawca postawił też kablówkom dodatkowe warunki, takie jak obowiązek wprowadzenia minimum 24 kanałów (w tym Polsat News) do pakietu podstawowego, czy możliwość podwyżek o 5 proc. co roku.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu