Przegląd prasy – wtorek 4 października

Publikacja: 04.10.2011 08:43

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Nadchodzi koniec taniego internetu. Sieć się zapcha

Michał Fura

W ciągu dwóch, trzech lat popyt na mobilny internet może być tak duży, że sieci T-Mobile, Orange, Plusa i Playa nie wytrzymają obciążenia. Efekt: koniec spadku cen na tym rynku Popyt na transmisję danych stale rośnie. – Operatorzy wprawdzie starają się rozwijać swoje sieci, by temu sprostać, ale na dłuższą metę to nie wystarczy i sieć będzie się zapychać. Przewiduję, że w Polsce nastąpi to w ciągu najbliższych trzech lat. Zapcha się nawet LTE – mówi Miroslav Rakowski, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. To zmieni rynek i sytuację klienta. Obecnie operatorzy – Orange, T-Mobile, Plus i Play – prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach, proponując coraz wyższe pakiety bez limitów transmisji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=380726 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Z iPhone’em da się pogadać. Z polskim sobie nie radzi

Tomasz Grynkiewicz

Stuknij i dyktuj – zachęca aplikacja Dragon Dictation. A potem to, co usłyszy, próbuje zamienić na tekst. Amerykański Nuance, twórca aplikacji z serii Dragon, to jedna z największych firm zajmujących się technologiami głosowymi – weryfikuje ludzi po głosie, tekst zamienia na mowę i odwrotnie. Przychody spółki przekraczają miliard dolarów rocznie. Nuance najwięcej zarabia na szpitalach i lekarzach (generują ok. jednej trzeciej przychodów) – jego aplikacje służą do zamiany mówionej diagnozy na tekst pisany.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10402950,Z_iPhone_apos_em_da_sie_pogadac__Z_polskim_sobie_nie.html

Numer stacjonarny przeniesiesz w jeden dzień. Będzie nowe prawo

Przemysław Poznański

Każdy będzie mógł przenieść numer w jeden dzień i podpisać umowę z operatorem przez internet. To obiecuje nam nowelizacja prawa telekomunikacyjnego przygotowana przez rząd. Problem w tym, że jej dalsze losy nie zależą już od niego. – Jesteśmy po ostatnim spotkaniu w ramach uzgodnień międzyresortowych i środowiskowych. Poprawiamy ustawę i poślemy ją na Komitet ds. Europejskich, a później na Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Może jeszcze uda się przesłać ją na Komitet Stały Rady Ministrów – przekonuje Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury. Jednak rząd projektu przed wyborami już nie przyjmie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10402954,Numer_stacjonarny_przeniesiesz_w_jeden_dzien__Bedzie.html

Autostrady internetowe w Polsce są o krok

Przemysław Poznański

Napisaliśmy i doprowadziliśmy do uchwalenia pięciu nowelizacji i 20 rozporządzeń, dzięki którym abonent przenosi numer za darmo i nie musi bać się oszukańczych loterii SMS. Wkrótce w każdym nowym domu będzie światłowód, a 90 proc. gospodarstw domowych będzie miało dostęp do internetu – tak swoją kadencję podsumowuje Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury. Przemysław Poznański: Została pani ministrem w lutym 2009 r. Wtedy dostęp do internetu (według GUS) miało ok. 46 proc. gospodarstw domowych, w 2010 r. – 63 proc. Wciąż nam jednak daleko do unijnej średniej wynoszącej 70 proc., a już w ogóle do takich krajów jak Holandia czy Norwegia, gdzie dostęp ma blisko 90 proc. gospodarstw.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10395537,Autostrady_internetowe_w_Polsce_sa_o_krok.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Telekomunikacja: Zakusy na ceny i obietnica wsparcia

Urszula Zielińska

Unia Europejska próbuje przekonać operatorów stacjonarnych (u nas Telekomunikacja Polska) do szybszych inwestycji w sieci światłowodowe. Jeden z pomysłów – przedstawiony wczoraj przez unijną komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes – przewiduje obniżenie zysków, jakie telekomy czerpią dzięki swoim starym, miedzianym sieciom. Takie wnioski płyną z wystąpienia Kroes, która wczoraj ogłosiła początek dyskusji środowiskowej na ten temat.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/716149_Telekomunikacja:_Zakusy_na_ceny_i_obietnica_wsparcia.html (dostęp płatny)

Wielkim będzie łatwiej kupić Playa?

Urszula Zielińska

Jeśli duzi operatorzy wydłużą ważność kont kart SIM, rynkowe udziały P4 spadną i krajowa konsolidacja będzie prostsza. W sobotę Miroslav Rakowski, prezes PTC, zapowiedział, że konta wszystkich przedpłaconych kart SIM działających w sieci T-Mobile w Polsce od października będą ważne przez 12 miesięcy. – Po dokonaniu każdej płatnej operacji, np. doładowaniu konta, klient będzie mógł korzystać z karty przez kolejny rok – mówił Rakowski.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/716148_Wielkim_bedzie_latwiej_kupic_Playa.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Podatek od służbowej komórki

Monika Pogroszewska

Pracownik ma przychód, jeśli wykonuje prywatne rozmowy ze służbowego telefonu. Ale jak obliczyć jego wartość? Uznał tak w najnowszej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-528/11/ŚS). Sprawa dotyczyła pracodawcy, który wprowadził zakaz używania telefonów służbowych do celów prywatnych. Zapytał, jak rozliczyć rozmowy pracowników.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083229_Podatek_od_sluzbowej_komorki.html (dostęp płatny)

Jest miliard złotych dla firm

Artur Osiecki

Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy mogą pozyskać kolejne dotacje z Unii. To głównie pieniądze z „Innowacyjnej gospodarki” na projekty proeksportowe, informatyczne i nowe technologie. Kilka konkursów odbędzie się też w 2012 roku. Firmy mogą pozyskać jeszcze kilkaset milionów złotych unijnych dotacji. Choć ogólna pula unijnych dotacji dla przedsiębiorców jest coraz szczuplejsza, to jeszcze w tym roku mogą oni powalczyć o kilka rodzajów dotacji zarówno z programu „Innowacyjna gospodarka”, jak i programów regionalnych. Część to konkursy planowane od dawna, a część to nabory dodatkowe.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083302_Jest_miliard_zlotych___dla_firm.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Nadchodzi koniec taniego internetu. Sieć się zapcha

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą