Przegląd prasy – wtorek 4 października

Publikacja: 04.10.2011 08:43

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Nadchodzi koniec taniego internetu. Sieć się zapcha

Michał Fura

W ciągu dwóch, trzech lat popyt na mobilny internet może być tak duży, że sieci T-Mobile, Orange, Plusa i Playa nie wytrzymają obciążenia. Efekt: koniec spadku cen na tym rynku Popyt na transmisję danych stale rośnie. – Operatorzy wprawdzie starają się rozwijać swoje sieci, by temu sprostać, ale na dłuższą metę to nie wystarczy i sieć będzie się zapychać. Przewiduję, że w Polsce nastąpi to w ciągu najbliższych trzech lat. Zapcha się nawet LTE – mówi Miroslav Rakowski, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. To zmieni rynek i sytuację klienta. Obecnie operatorzy – Orange, T-Mobile, Plus i Play – prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach, proponując coraz wyższe pakiety bez limitów transmisji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=380726 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Z iPhone’em da się pogadać. Z polskim sobie nie radzi

Tomasz Grynkiewicz

Stuknij i dyktuj – zachęca aplikacja Dragon Dictation. A potem to, co usłyszy, próbuje zamienić na tekst. Amerykański Nuance, twórca aplikacji z serii Dragon, to jedna z największych firm zajmujących się technologiami głosowymi – weryfikuje ludzi po głosie, tekst zamienia na mowę i odwrotnie. Przychody spółki przekraczają miliard dolarów rocznie. Nuance najwięcej zarabia na szpitalach i lekarzach (generują ok. jednej trzeciej przychodów) – jego aplikacje służą do zamiany mówionej diagnozy na tekst pisany.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10402950,Z_iPhone_apos_em_da_sie_pogadac__Z_polskim_sobie_nie.html

Numer stacjonarny przeniesiesz w jeden dzień. Będzie nowe prawo

Przemysław Poznański

Każdy będzie mógł przenieść numer w jeden dzień i podpisać umowę z operatorem przez internet. To obiecuje nam nowelizacja prawa telekomunikacyjnego przygotowana przez rząd. Problem w tym, że jej dalsze losy nie zależą już od niego. – Jesteśmy po ostatnim spotkaniu w ramach uzgodnień międzyresortowych i środowiskowych. Poprawiamy ustawę i poślemy ją na Komitet ds. Europejskich, a później na Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Może jeszcze uda się przesłać ją na Komitet Stały Rady Ministrów – przekonuje Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury. Jednak rząd projektu przed wyborami już nie przyjmie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10402954,Numer_stacjonarny_przeniesiesz_w_jeden_dzien__Bedzie.html

Autostrady internetowe w Polsce są o krok

Przemysław Poznański

Napisaliśmy i doprowadziliśmy do uchwalenia pięciu nowelizacji i 20 rozporządzeń, dzięki którym abonent przenosi numer za darmo i nie musi bać się oszukańczych loterii SMS. Wkrótce w każdym nowym domu będzie światłowód, a 90 proc. gospodarstw domowych będzie miało dostęp do internetu – tak swoją kadencję podsumowuje Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury. Przemysław Poznański: Została pani ministrem w lutym 2009 r. Wtedy dostęp do internetu (według GUS) miało ok. 46 proc. gospodarstw domowych, w 2010 r. – 63 proc. Wciąż nam jednak daleko do unijnej średniej wynoszącej 70 proc., a już w ogóle do takich krajów jak Holandia czy Norwegia, gdzie dostęp ma blisko 90 proc. gospodarstw.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10395537,Autostrady_internetowe_w_Polsce_sa_o_krok.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Telekomunikacja: Zakusy na ceny i obietnica wsparcia

Urszula Zielińska

Unia Europejska próbuje przekonać operatorów stacjonarnych (u nas Telekomunikacja Polska) do szybszych inwestycji w sieci światłowodowe. Jeden z pomysłów – przedstawiony wczoraj przez unijną komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes – przewiduje obniżenie zysków, jakie telekomy czerpią dzięki swoim starym, miedzianym sieciom. Takie wnioski płyną z wystąpienia Kroes, która wczoraj ogłosiła początek dyskusji środowiskowej na ten temat.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/716149_Telekomunikacja:_Zakusy_na_ceny_i_obietnica_wsparcia.html (dostęp płatny)

Wielkim będzie łatwiej kupić Playa?

Urszula Zielińska

Jeśli duzi operatorzy wydłużą ważność kont kart SIM, rynkowe udziały P4 spadną i krajowa konsolidacja będzie prostsza. W sobotę Miroslav Rakowski, prezes PTC, zapowiedział, że konta wszystkich przedpłaconych kart SIM działających w sieci T-Mobile w Polsce od października będą ważne przez 12 miesięcy. – Po dokonaniu każdej płatnej operacji, np. doładowaniu konta, klient będzie mógł korzystać z karty przez kolejny rok – mówił Rakowski.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/716148_Wielkim_bedzie_latwiej_kupic_Playa.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Podatek od służbowej komórki

Monika Pogroszewska

Pracownik ma przychód, jeśli wykonuje prywatne rozmowy ze służbowego telefonu. Ale jak obliczyć jego wartość? Uznał tak w najnowszej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-528/11/ŚS). Sprawa dotyczyła pracodawcy, który wprowadził zakaz używania telefonów służbowych do celów prywatnych. Zapytał, jak rozliczyć rozmowy pracowników.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083229_Podatek_od_sluzbowej_komorki.html (dostęp płatny)

Jest miliard złotych dla firm

Artur Osiecki

Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy mogą pozyskać kolejne dotacje z Unii. To głównie pieniądze z „Innowacyjnej gospodarki” na projekty proeksportowe, informatyczne i nowe technologie. Kilka konkursów odbędzie się też w 2012 roku. Firmy mogą pozyskać jeszcze kilkaset milionów złotych unijnych dotacji. Choć ogólna pula unijnych dotacji dla przedsiębiorców jest coraz szczuplejsza, to jeszcze w tym roku mogą oni powalczyć o kilka rodzajów dotacji zarówno z programu „Innowacyjna gospodarka”, jak i programów regionalnych. Część to konkursy planowane od dawna, a część to nabory dodatkowe.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083302_Jest_miliard_zlotych___dla_firm.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu