Zdaniem badaczy z NPD DisplaySearch w nadchodzącym roku tablety zdecydowanie zdominują laptopy i sprzedadzą się w 364 milionach sztuk podczas gdy mobilne komputery w 177 milionach sztuk. Najbardziej z takiego obrotu sprawy powinni cieszyć się właściciele  Androida, który obsługuje 2/3 tabletów na świecie.

Oprócz lawinowo rosnącej przewagi w przyszłym roku, w kolejnych latach można się spodziewać dalszego stopniowego wzrostu sprzedaży tabletów, podczas gdy na rynku ultra i notebooków możemy mieć do czynienia ze stagnacją.

W 2017 r. spośród 765 mln nowych urządzeń, które mają pojawić się na rynku tylko 176 mln stanowić mają przenośne komputery osobiste.

Zdaniem analityków wśród płaskich komputerów mobilnych najpopularniejsze są te z ekranem o przekątnej poniżej 8 cali. Takich właśnie sprzętów w 2013 roku ma zostać sprzedanych 166 milionów sztuk, czyli 59 proc. wszystkich. Trend kupowania małych tabletów będzie kontynuowany w latach kolejnych. W 2015 roku 63 proc. całego rynku, czyli około 277 milionów egzemplarzy będą stanowić właśnie te niedużych rozmiarów produkty. Co ciekawe, największe telefony z segmentu smart mają ekrany o przekątnej powyżej 5 cali (największy w tej kategorii Huawei Ascend Mate ma 6,1-calowy ekran).