Komisja Europejska poinformowała o akceptacji dla utworzenia spółki joint-venture pomiędzy największym holenderskim operatorem Ziggo, a amerykańskim nadawcą HBO. Partnerzy planują, że spółka uruchomi na holenderskim rynku – i tylko tam – sześć nowych kanałów TV.

Jak podała w uzasadnieniu swojej decyzji Komisja plan obu przedsiębiorców nie zagraża rynkowej konkurencji, ponieważ ich strategia nie zakłada ekskluzywnej wyłączności sieci kablowej Ziggo na nowe kanały. – Taka strategia prawdopodobnie nie byłaby najkorzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia – ocenia Komisja. Jej zdaniem udostępnienie nowych kanałów dodatnio wpłynie na konkurencję na holenderskim rynku telewizyjnym i na korzyści konsumentów.

Ziggo jest największym operatorem telewizji kablowej w Holandii. Świadczy usługi dla ponad 3 mln abonentów. Już dzisiaj operator udostępnia serwis HBO On Demand. W połowie roku branżowe media donosiły, że jednym z elementów współpracy obu firm będzie wspólny filmowy kanał premium oraz serwis HBO Go.