Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 27 lipca

Publikacja: 27.07.2018 07:30

Play: Dla Orange Polska co kwartał tyle samo
Koszty roamingu krajowego, czyli umowy o dostępie do sieci masztów innych operatorów, podpisanej przez P4, operatora sieci Play, z konkurentami to pozycja, której wysokość kwartał temu najbardziej zaskoczyła biura maklerskie. Ile spółka z grupy Play Communications mogła przeznaczyć na ten cel w drugim kwartale?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801422_Play:_Dla_Orange_Polska__co_kwartal_tyle_samo.html (dostęp płatny)

USA: Facebook rozczarował
Akcje Facebooka traciły na początku czwartkowej sesji w Nowym Jorku 18 proc. Kapitalizacja spółki spadła na otwarciu o 120 mld USD. Wcześniej, w handlu przedsesyjnym, kurs spadał nawet o 24 proc. Inwestorów rozczarowały jego wyniki za drugi kwartał. Ledwo co, bo w środę kurs akcji Facebooka ustanowił nowy rekord.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801433_USA:_Facebook_rozczarowal.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Energetyczny telekom w rękach byłego wiceministra
Projektem budowy sieci telekomunikacyjnej dla energetyki zajmie się m.in. Andrzej Piotrowski, były wiceminister energii, pracujący dziś w państwowej grupie PGE. Od czerwca członkiem zarządu PGE Systemy, spółki z państwowej grupy PGE, jest Andrzej Piotrowski, były wiceminister energii. Odwołany został w marcu, w ramach odchudzania rządu, zarządzonego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Od tamtej pory zajmował się społecznym doradzaniem swojemu byłemu szefowi, czyli Krzysztofowi Tchórzewskiemu, ministrowi energii. W czerwcu wygrał konkurs na stanowisko w zarządzie PGE Systemy. Zajmie się budową sieci telekomunikacyjnej pracującej na potrzeby energetyki.
https://www.pb.pl/energetyczny-telekom-rekami-bylego-wiceministra-936005 (dostęp płatny)

XOXO WiFi ułatwia dostęp do sieci
Spółka oferująca mobilny internet w 130 krajach chce otworzyć wypożyczalnię na lotnisku. Zajmie się też sprzedażą routerów. Jedni na urlopie zapominają o pracy, a inni ją sobie wymyślają. Tak było w przypadku Katarzyny Banasiak i Andrzeja Przybyła, młodych łodzian.
https://www.pb.pl/xoxo-wifi-ulatwia-dostep-do-sieci-935987 (dostęp płatny)

FANG-i zaczynają pękać
Ostatnia hossa na amerykańskich giełdach to w dużej mierze zasługa kilku spółek technologicznych. Wyniki za ostatni kwartał pokazują jednak, że ich przyszłość może nie być świetlana. W nocy z czwartku na piątek czasu polskiego wyniki finansowe podał Amazon. com, ostatnia ze spółek z grupy określanej jako FANG. To skrót od słów Facebook, Amazon, Netflix i Google, czyli starej nazwy spółki Alphabet. Ta czwórka była od kilku lat motorem hossy. A ostatnio można by nawet rzecz, że ostatnim jej bastionem. Wyniki za drugi kwartał 2018 r. pokazały jednak wyraźna rysę na tej twierdzy. Alphabet raportował jako pierwszy i nie zawiódł. Właściciel wyszukiwarki Google i producent systemu operacyjnego…
https://www.pb.pl/fang-i-zaczynaja-pekac-935980 (dostęp płatny)

Nowy iPhone bez Qualcommu
Apple nie użyje modemów do obsługi sieci bezprzewodowej produkowanych przez Qualcomm w nowej generacji iPhone’ów, których premierę zaplanowano na 2018 r. W telefonach znajdą się podzespoły konkurencyjnego Intela — podał w czwartek serwis Tech Radar. Czipy Intela znajdą się we wszystkich telefonach, które Apple zaprezentuje jesienią tego roku. Informacje potwierdził George Davis, szef finansów Qualcommu. Zdaniem serwisu Tech Radar, koniec współpracy to skutek konfliktu prawnego między firmami. Qualcomm pozwał Apple’a o naruszenie 21 patentów, domagając się m.in. wycofania z rynku USA telefonów iPhone X i iPhone 7.
https://www.pb.pl/nowy-iphone-bez-qualcommu-935971 (dostęp płatny)

Whatsapp walczy z fake newsami
Popularny komunikator Facebooka wprowadzi na całym świecie ograniczenia wymierzone w fałszywe informacje. Mark Zuckerberg nie ma łatwego roku. Jako prezes i założyciel Facebooka, największego portalu społecznościowego na świecie, ma za sobą już kilka zeznań przed komisjami i kilka równie trudnych, a może nawet trudniejszych, wywiadów. Świat „grilluje” młodego miliardera nie tylko z powodu Facebooka, ale także innych produktów koncernu.
https://www.pb.pl/whatsapp-walczy-z-fake-newsami-935969 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę
Rodzimi internauci, robiąc zakupy online, coraz rzadziej kierują się ceną poszukiwanego produktu, a nawet wiarygodnością e-sklepu. Obecnie przy wyborze miejsca zakupów w sieci zyskują na znaczeniu głównie takie kryteria, jak wygoda poruszania się po stronie, łatwość dokonywania zakupu i dostępność różnych form płatności.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382163-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

nc+ nie odpuściła Ligi Mistrzów
Polsat udostępnił kanały sportowe z Ligą Mistrzów i Ligą Europy pierwszym operatorom spoza swojej grupy. Zygmunt Solorz najwyraźniej nie ma trudności, aby sprzedać prawa do dystrybucji nowych kanałów Polsatu – Polsat Sport Premium 1 i 2 oraz czterech serwisów pay-per-view z rozgrywkami Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy w nowym sezonie ruszającym 21 sierpnia. Pierwszeństwo miały spółki miliardera Cyfrowy Polsat, Plus i Ipla, ale w czwartek dołączył do nich gracz spoza grupy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382156-nc+-nie-odpuscila-Ligi-Mistrzow.html (dostęp płatny)

Facebook: Koszty poprawy prywatności
Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga stracił w nocy ze środy na czwartek w Nowym Jorku 20,4 proc., a podczas sesji prawie 19 proc. po ogłoszeniu prognozy o niższej marży zysku. Co najmniej 16 firm brokerskich obniżyło cenę docelową akcji Facebooka (512,2 mld dol. kapitalizacji) po informacji spółki, że koszt poprawy zabezpieczeń prywatności użytkowników (a także mniejsze wykorzystanie przez największe rynki reklamowe) zaszkodzi marży zysku przez co najmniej dwa lata. Bilans II kwartału Facebooka był pierwszym sygnałem, że nowe europejskie przepisy o ochronie danych osobowych, a także kolejne skandale z ich wykorzystywaniem (Cambridge Anatylica) i z innymi aplikacjami zaszkodziły interesom spółki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382179-Facebook:-Koszty-poprawy-prywatnosci.html (dostęp płatny)

Play: Dla Orange Polska co kwartał tyle samo
Koszty roamingu krajowego, czyli umowy o dostępie do sieci masztów innych operatorów, podpisanej przez P4, operatora sieci Play, z konkurentami to pozycja, której wysokość kwartał temu najbardziej zaskoczyła biura maklerskie. Ile spółka z grupy Play Communications mogła przeznaczyć na ten cel w drugim kwartale?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801422_Play:_Dla_Orange_Polska__co_kwartal_tyle_samo.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?