Do 2021 roku rynek takich set-top-boksów będzie rósł rocznie średnio o 46 proc. Na całym rynku dekoderów widać jednak  spadek wpływów i sprzedaży. W tym roku globalne przychody z dekoderów skurczą się o 8 proc. do 16 mld dol. – Cyfrowe zmiany zachodzą na rynku wolniej niż zakładano i ceny dekoderów spadają  – komentuje Sam Rosen, dyrektor zarządzający i wiceprezes ABI Research. Jego zdaniem w takiej sytuacji producenci powinni się skupiać na wyposażaniu dekoderów w nowe opcje i możliwości. I właśnie taką możliwość da popularyzowanie 4K oraz np. obrazu HDR.

Branża producentów dekoderów przechodzi też proces konsolidacji, w której biorą udział najwięksi gracze (Arris przejął Pace, a Technicolor – część biznesu Cisco wyspecjalizowaną w produkcji dekoderów).

Największym rynkiem dekoderów jest na świecie od sześciu lat rynek chiński, ale w ubiegłym roku drugie na liście USA przegoniły już Indie, gdzie porażka z cyfryzacją sieci kablowych spowodowała zwiększone zainteresowanie klientów dekoderami platform satelitarnych. – Biorąc pod uwagę te okoliczności, ABI Research przewiduje, że dostawy set-top-boksów do Indii będą dalej rosły i w rezultacie Indie przegonią Chiny jako lidera sprzedaży tych urządzeń w 2018 lub 2019 r. – podano.