Kilkanaście firm wzięło w konsultacjach, jakie [b]Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji[/b] przeprowadziła w związku z planami uruchomienia kolejnego pakietu cyfrowych kanałów telewizji naziemnej (multipleksu nr 1). To będzie pierwszy cyfrowy pakiet, który wpuści na rynek telewizji naziemnej nowych graczy.

Chęć wprowadzenia tam swojej stacji zgłosiło jedenaście firm i organizacji, a to najprawdopodobniej nie koniec. – Czas konsultacji już upłynął, ale mogą np. wpłynąć jeszcze te wysłane w terminie pocztą – mówi [b]Katarzyna Twardowska[/b], rzeczniczka KRRiT. Z naszych informacji wynika, że głos w konsultacjach zabrał np. także właściciel [b]Cyfry Plus[/b] i Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, których KRRiT nie wymienia w zestawieniu firm zbierających głos w debacie.

Nowe stacje na potrzeby pierwszego multipleksu chcą otworzyć: [b]TV Puls[/b], [b]Polska Izba Komunikacji Elektronicznej[/b, spółka [b]Besta Film Stanisław Krzemiński[/b], [b]Kino Polska TV[/b] (jeśli oferta miałaby być bezpłatna, w przypadku płatnej firma zaoferuje kanał [b]Kino Polska[/b]), [b]ck!tv Agencja Reklamowa[/b] oraz producent telewizyjny [b]ATM Grupa[/b].

Wśród nowości, jakie mogą pojawić się w ramach naziemnej telewizji cyfrowej jest też informacyjno-rozrywkowy kanał o roboczej nazwie CTV, operatorów kablowych. – Wyróżniającą cechą programu jest oparcie jego zawartości na istniejących i nowych unikalnych audycjach lokalnych programów telewizyjnych dostępnych dotąd tylko w sieciach kablowych na ograniczonych obszarach – wyjaśnia w stanowisku PIKE [b]Jerzy Straszewski[/b], prezes Izby.

Już istniejące stacje, jakie nadawcy chcieliby zamieścić na pierwszym multipleksie to: 4fun.tv, Eska TV, Telewizja Trwam, Orange Sport Info i śląska TVS.