Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa (WSS) wciąż jeszcze czeka na notyfikację od Komisji Europejskiej, ale otrzymała w Brukseli zgodę na uruchomienie procedur związanych z przygotowaniem przetargów.

Władze województwa liczą, że prace związane z WSS będą mogły się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Plan zakłada, że inwestycja zakończy się do końca 2014 roku.

W drugim tygodniu września projekt WSS trafił też do konsultacji publicznych, która potrwają do 5 października. Celem konsultacji jest prawidłowe zidentyfikowanie obszarów interwencji w ramach projektu oraz zapewnienie przejrzystości udzielania pomocy publicznej.

Projektowana sieć, która będzie się składać z 1716 km światłowodowej sieci szkieletowej i 3785 km światłowodowej sieci dystrybucyjnej, 31 węzłów szkieletowych (jeden w powiecie) oraz 576 węzłów dystrybucyjnych (co najmniej jeden w gminie).

Projekt opiewa blisko 334 mln zł netto i otrzyma dofinansowanie w wysokości 283,6 mln zł w ramach Działania 2.7 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Na początku grudnia ubiegłego roku województwo wielkopolskie podpisało umowę z prywatnymi partnerami tej inwestycji. 60 milionów złotych w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa zdecydowały się zainwestować poznańska spółka Inea i pilska spółka Asta-Net.