Żywotność baterii, wytrzymałość urządzenia i jego przystosowanie do pracy z dużą ilością aplikacji – to cechy smarrtfonów, na jakie najczęściej zwracają uwagę polscy internauci przy wyborze tych urządzeń – wynika z badania  Smart Raport zainicjowanego przez serwis 4tech.TV należący do grupy Moon Media. Wynika z niego, że cena smartfona nie jest już tak istotnym kryterium wyboru urządzenia, jakim była jeszcze kilka lat temu.

Według raportu smartfonem cieszącym się największą popularnością wśród polskich internatuów jest HTC One, zaraz za nim plasuje się Samsung Galaxy S III i Samsung Galaxy S IV. Są to urządzenia, które najczęściej określane są przez internautów jako „solidne”, „trwałe” i „wytrzymałe”. Zwracano także uwagę na ich design.

Najgorzej ocenionymi telefonami z największą liczbą negatywnych komentarzy są Nokia Lumia 610, Nokia Lumia 800, a także Motorola Defy. Według raportu smartfony Apple’a przestają być one wymarzonymi smartfonami, których posiadanie daje poczucie pewnej elitarności. Polscy internauci zaczynają bowiem preferować urządzenia z większymi ekranami.

Autorzy raportu przygotowali na podstawie analizy blisko 175 000 wątków w serwisach internetowych pochodzących z sierpnia i września 2013 roku, w których pojawiły się frazy związane z badanymi urządzeniami.