Przegląd prasy – piątek 12 listopada

Publikacja: 12.11.2010 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]UOKiK ukarał operatora[/b]

MK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polską Telefonię Cyfrową karę w wysokości ponad 123 milionów złotych za brak współdziałania w toku kontroli z przeszukaniem. Urząd stwierdził, że operator uniemożliwiał kontrolującym wejście do pomieszczeń biurowych oraz niezwłoczne rozpoczęcie czynności kontrolnych. Pomimo przedstawienia pracownikom spółki dokumentów upoważniających do przeprowadzenia kontroli z przeszukaniem (m.in. zgody sądu), dopiero po ponad godzinie oczekiwania na recepcji pracownicy UOKiK zostali wpuszczeni na teren pomieszczeń biurowych przedsiębiorcy. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorcy przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=327687 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Małe firmy podgryzają gigantów. Nokia traci najwięcej[/b]

Mariusz Piotrowski

Dobra wiadomość dla liderów branży komórkowej jest taka, że sprzedaż telefonów na całym świecie mocno rośnie. Zła – prawie wszyscy najwięksi gracze tracą udziały w światowym rynku na rzecz małych, głównie azjatyckich firm. Szczególnie źle wygląda sytuacja lidera rynku, czyli Nokii. Z raportu firmy Gartner badającej światowy rynek telefonii mobilnej wynika, że w III kwartale tego roku sprzedano w sumie 417 mln nowych komórek, czyli aż o 35 proc. więcej niż rok wcześniej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8648513,Male_firmy_podgryzaja_gigantow__Nokia_traci_najwiecej.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]USA: Cisco w dół po prognozie[/b]

Wojciech Zieliński, Bloomberg

Aż kilkanaście procent traciły wczoraj na giełdzie we Frankfurcie akcje Cisco Systems, amerykańskiej korporacji, która jest światowym liderem w produkcji urządzeń dla sieci komputerowych. Spadek notowań w Nowym Jorku był największy od 12 lat. Powodem tak dużej zniżki ceny akcji była prognoza wyników gorsza od przewidywań analityków. W drugim kwartale obrachunkowym przychody ze sprzedaży mają wynieść 10,1–10,3 miliarda dolarów, analitycy zaś spodziewali się 11,1 mld USD. W krajach rozwiniętych zmniejszyły się wydatki rządowe na sprzęt informatyczny, a konkurenci zmusili Cisco do redukcji cen niektórych produktów. Z powodu Cisco w dół poleciały notowania innych firm z branży, m.in. Juniper Networks i Cavium Networks.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691105_USA:_Cisco_w_dol_po_prognozie.html (dostęp płatny)

[b]Siła założycieli Hyperiona[/b]

Urszula Zielińska

Mniejszościowi akcjonariusze zagłosowali przeciwko uchwale upoważniającej zarząd spółki do prac nad fuzją z MNI Telecom. Na środowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Hyperiona stawiło się 9 osób, reprezentujących 17 akcjonariuszy spółki, którzy w sumie zarejestrowali ponad 10,98 mln akcji (82,27 proc. kapitału). Z dużych udziałowców zabrakło spółki Welux, która posiada około 16 proc. akcji Hyperiona.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691142_Sila_zalozycieli_Hyperiona.html (dostęp płatny)

[b]NFI Magna Polonia: Nawiązana współpraca z Innovą Capital[/b]

Urszula Zielińska

NFI Magna Polonia ma nowego partnera. Fundusz podpisał porozumienie z firmą Innova Investments z grupy private equity Innova Capital (ma ok. 400 mln euro kapitału). – To nasza firma zarządzająca – przyznał Krzysztof Krawczyk, partner w Innova Capital.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691140_NFI_Magna_Polonia:_Nawiazana_wspolpraca_z_Innova_Capital.html (dostęp płatny)

[b]Multimedia Polska: Zysk mile zaskoczył[/b]

Urszula Zielińska

141,6 mln zł przychodów, o 6,7 proc. więcej niż przed rokiem, miały w III kw. Multimedia Polska, operator telewizji kablowej. Zysk operacyjny sieci powiększył się o blisko 21 proc., do 33,16 mln zł, a zysk netto o blisko 17 proc., do 18,9 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691141_Multimedia_Polska:_Zysk_mile__zaskoczyl.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Laboratorium badawcze w każdej firmie[/b]

Michał Kołtuniak

Przedsiębiorcy, którzy stawiają na badania i rozwój, mają okazję, aby uzyskać granty na rozbudowę niezbędnego w tym celu zaplecza W województwie małopolskim trwa konkurs do działania 2.2 „Wsparcie komercjalizacji badań naukowych”. Jego celem jest zwiększenie poziomu innowacyjności i konkurencyjności firm poprzez rozwój współpracy z szerokim zapleczem instytucjonalnym w sferze nauki, prac badawczo-rozwojowych i transferu technologii.

http://new-arch.rp.pl/artykul/995584_Laboratorium_badawcze_w_kazdej_firmie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]UOKiK ukarał operatora[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?