Zatrzymania za „próby utrudniania przetargu” na GSM-R

Publikacja: 25.06.2019 11:15

Katowiccy agenci CBA zatrzymali 9 osób w związku z próbą utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe – poinformowało dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Chodzi o przetarg zatytułowany „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”, czyli o zamówienie funkcjonującego w większość państw Unii Europejskiej systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów.

Jak pisaliśmy, po tym jak w styczniu 2018 r. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła wnioski protestujących firm Kapsch i PORR Polska Infrastructure, kontrakt wygrało konsorcjum Nokii, Wasko, Pozbudu i Herkulesa.

Dziś CBA podało, że wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką.

Prokuratura Krajowa podała zaś, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali 9 pracowników oraz osób powiązanych z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu.

„W toku postępowania ustalono, iż w listopadzie 2017 r., doszło do „oszustwa sądowego” polegającego na posłużeniu się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. Chodziło o uzyskanie korzystnego dla Konsorcjum Kapsch rozstrzygnięcia Izby w toku postępowania przetargowego” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz Pomorzu Zachodnim.

Jak podało CBA, zatrzymane osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad 1  mld zł, podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Prokuratura zaś podała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1,1 mld zł, stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot, a także usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 2,79 mld zł.

„Są to przestępstwa kwalifikowane z art. 305 § 1 kodeksu karnego i art. 13 par 1 k.k. w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego, art 294 par. 1 kodeksu karnego i art. 231 par. 2 kodeksu karnego. Grozi za nie kara do 10 lat pozbawienia wolności” – czytamy.

„Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych” – zapowiedziała prokuratura.

– wsp. ziu

Katowiccy agenci CBA zatrzymali 9 osób w związku z próbą utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe – poinformowało dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości