Francuski regulator ARCEP przedstawił do publicznych konsultacji harmonogram redukcji stawek MTR w sieciach trzech dużych operatorów sieci komórkowych. Cel na 2013 r. to stawka 0,8 eurocenta za minutę netto, czyli w przeliczeniu ok. 3,3 grosza. ARCEP zamierza dojść do tej stawki w ciągu 1,5 roku. Dzisiaj stawki MTR we Francji wynoszą 3-3,4 eurocenta za minutę.

Podobnie, jak w Polsce stawki we Francji będą redukowane w cyklach półrocznych. Od 1 lipca br. MTR mają wynosić 2 eurocenty, od 1 stycznia 2012 r. 1,5 eurocenta, a od lipca przyszłego roku 1 eurocent. Potem MTR spadnie poniżej 1 eurocenta.

– Redukcja stawek umożliwi wprowadzanie na rynek pakietów połączeń z większa liczbą wliczonych minut, jak również wprowadzenie płaskich taryfy na połączenia fix to mobile z telefonów stacjonarnych – argumentuje potrzebę redukcję stawek ARCEP.

Jednocześnie w połowie bieżącego roku francuskic regulator zamierza znieść asymetrię pomiędzy trzema dużymi graczami. Dotychczas Bouygues Telecom korzystał z asymetrii rozliczeniowej względem dwóch konkurentów. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie potraktowany Iliad, który w przyszłym roku wejdzie na rynek komórkowy z własną siecią 3G (dzisiaj działa, jako MVNO).