[b]Ka-Sat[/b], satelita telekomunikacyjny [b]Eutelsatu[/b], z którym duże nadzieje wiąże [b]SkyLogic[/b], spółka córka Eutelsatu i dostawca satelitarnego dostępu do sieci Tooway, jest już na orbicie okołoziemskiej.

Ka-Sat został dziś wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Mogący obsłużyć ruch danych rzędu 70 Gb/s satelita ma umożliwić dostarczenie na łączu satelitarnym usług triple play, czyli telewizji, telefonu i dostępu do sieci.

Eutelsat podpisał już ponad 70 umów na wykorzystanie możliwości Ka-Sat. Na początku listopada rpkom.pl [link=http://www.rp.pl/artykul/560983.html]dowiedział się[/link], że dzięki Ka-Sat SkyLogic zamierza zdobyć nawet do 5 proc. polskiego rynku dostępu do sieci. Firma stara się promować dostęp satelitarny jako alternatywę dla naziemnych inwestycji na terenie internetowych „białych plam”. Tę technologię testuje [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b], który [link=http://www.rp.pl/artykul/578643.html]unika jednak jednoznacznych deklaracji[/link] w sprawie sieci z satelity.