Przegląd prasy – wtorek 8 maja

Publikacja: 08.05.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Telewizja w komórce czy komputerze bez abonamentu

Piotr Szymaniak

KRRiT: Jeśli główną funkcją urządzenia nie jest oglądanie telewizji czy słuchanie radia, nie trzeba płacić za jego posiadanie. Eksperci: Rada nie chce wywoływać burzy. Jeszcze kilka miesięcy temu Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, twierdził, że skoro odbiornikiem jest każde „urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu”, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Dziś stanowisko KRRiT jest odmienne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409056 (dostęp płatny)

Będzie jasne, kto i kiedy może nas podglądać

Sławomir Wikariak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczyna prace nad nową ustawą, która ma wreszcie uregulować funkcjonowanie systemów wideomonitoringu. W połowie kwietnia resort ogłosił, że wycofuje się z uczestnictwa w projekcie INDECT, w ramach którego powstaje inteligentny system analizowania zagrożeń przy wykorzystaniu kamer monitoringu miejskiego. Nie oznacza to jednak, że problemy prawne związane z funkcjonowaniem monitoringu przestaną istnieć.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409094 (dostęp płatny)

Opłaty za koncesje ureguluje ustawa

Elżbieta Pawluk

Prawdopodobnie już od sierpnia ustalenie opłaty za udzielenie koncesji nadawcom radiowym i telewizyjnym będzie się odbywać w ustawie, a nie jak dotychczas w rozporządzeniu KRRiT. Komisja Ustawodawcza Senatu przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji zawierający propozycje zmian w tej kwestii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=409074 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Lenovo inwestuje 800 mln dol. w rozwój… oczywiście smartfonów i tabletów

GAW

800 mln dol. chce zainwestować Lenovo, drugi na świecie producent komputerów osobistych, w rozwój, produkcję i sprzedaż produktów mobilnych. W ten sposób chińska firma chce uniezależnić się od rynku PC – informuje „Wall Street Journal”. O swoich planach Lenovo poinformowało w oficjalnym oświadczeniu. Nowa placówka firmy ulokowana zostanie w chińskim Wuhan. Nad nowymi smartfonami i tabletami pracować ma kilka tysięcy osób.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11673466,Lenovo_inwestuje_800_mln_dol__w_rozwoj____oczywiscie.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Komórkowe migracje coraz popularniejsze

Urszula Zielińska

W I kwartale przenosząc numer z sieci do sieci operatora komórkowego zmieniło około 330 tys. osób – wynika z rozmów z operatorami i naszych szacunków. To o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r., gdy przeniesiono 261 tys. numerów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/731474_Komorkowe_migracje_coraz_popularniejsze.html (dostęp płatny)

Twórca „Angry Birds” bliżej giełdy

GS, Reuters, Dow Jones

Fińska spółka Rovio Entertainment, twórca popularnej gry na telefony komórkowe „Angry Birds”, dojrzała do giełdowego debiutu – oświadczył jej prezes Mikael Hed. W poniedziałek firma po raz pierwszy w swojej dziewięcioletniej historii przedstawiła wyniki.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/731494_Tworca_%E2%80%9EAngry_Birds%E2%80%9D_blizej_gieldy.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Ze stadionu kibic ma się dodzwonić

Łukasz Dec

Operatorzy sieci komórkowych przygotowali się na przyjazd miliona kibiców. Nawet bez napływu turystów istnieje groźba awarii sieci w takich miejscach jak stadiony, na których zbiera się po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników komórek.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141667_Ze_stadionu_kibic_ma_sie_dodzwonic.html (dostęp płatny)

Czy to ostatnie podrygi ACTA

Wojciech Lorenz

Kontrowersyjna umowa nie została jeszcze pogrzebana. Wszystko zależy od największej frakcji w Parlamencie Europejskim. Stanowisko Europejskiej Partii Ludowej (EPP) zdecyduje, czy umowa zwalczająca piractwo i handel podróbkami w Internecie (ACTA) zostanie pogrzebana. EPP, do której należy PO i PSL, jako jedyne liczące się ugrupowanie nie zajęła jeszcze jasnego stanowiska w tej sprawie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141678_Czy_to_ostatnie_podrygi_ACTA.html (dostęp płatny)

Nie będziemy się poświęcać

Magdalena Lemańska

TV Puls nie wyklucza, że wystąpi do sądu, jeśli cyfryzacja telewizji jeszcze się opóźni. Kiedy ruszy Puls 2? Dariusz Dąbski: Odpalamy kanał 19 lipca, do kierowania nim zatrudniamy nowego menedżera. Przygotowujemy ten kanał o własnych siłach, na razie odłożyliśmy na bok opcje, by robić to z dużym partnerem branżowym. Z rozmów z międzynarodowymi graczami zainteresowanymi stworzeniem z nami joint venture wyniknęło, że nie mielibyśmy z takiego partnerstwa korzyści, na jakie liczyliśmy. Tak więc obecny model na tym etapie rozwoju projektu wydaje się optymalny.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141748_Nie_bedziemy_sie_poswiecac.html (dostęp płatny)

Nokia potrzebuje pomocy

Aleksandra Stanisławska

Koncern może nie przetrwać bez wsparcia finansowego Microsoftu. Akcjonariusze pozywają Finów za nieudaną przesiadkę na system Windows. Nokia znalazła się w poważnych tarapatach. Nie dość, że w ciągu pięciu lat kurs jej akcji stracił 90 proc. wartości, to jeszcze po 16 latach przestała być liderem sprzedaży komórek.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141708_Nokia_potrzebuje_pomocy.html (dostęp płatny)

Play zbiera klientów z rynku

Urszula Zielińska

W I kwartale bieżącego roku przenieśliśmy z sieci do sieci 330 tys. numerów komórkowych. W I kwartale br. operatora komórkowego, przenosząc numer z sieci do sieci, zmieniło około 330 tys. osób – wynika z rozmów z operatorami i szacunków „Rz”. To o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r., gdy przeniesiono 261 tys. numerów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141706_Play_zbiera_klientow_z_rynku.html (dostęp płatny)

Z konta skorzystasz także przez telefon

Monika Krześniak

Przez bankowość telefoniczną można wykonać większość operacji dostępnych w internetowych serwisach transakcyjnych. Choć klienci korzystający z bankowości przez zdalne kanały najczęściej przeprowadzają operacje przez Internet, to wiele usług dostępnych jest także przez telefon. Taka opcja jest przydatna np. podczas wyjazdów wakacyjnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141740_Z_konta_skorzystasz_takz%CC%87e_przez_telefon.html (dostęp płatny)

Cypr: czy nadal warto

Piotr Majewski

Mimo zmiany umowy, która nastąpi prawdopodobnie 1 stycznia 2013 r., Cypr wciąż pozostanie atrakcyjny. Protokół zmieniający umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską i Cyprem został ratyfikowany przez Cypr już 30 marca 2012 r., czyli osiem dni po jego podpisaniu przez przedstawicieli rządów obu krajów. Wszystko wskazuje na to, że także Polska zakończy ratyfikację w tym roku i w takiej sytuacji wprowadzane zmiany zaczęłyby obowiązywać już od 1 stycznia 2013 r.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1141641_Cypr:_czy_nadal_warto.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Telewizja w komórce czy komputerze bez abonamentu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości