Centertel i PTC ogłosiły wybór dostawców dla NetWorkS!

Publikacja: 23.01.2012 12:45

Firmy Huawei i Nokia Siemens Networks zostały wybrane przez PTK Centertel i Polską Telefonię Cyfrową na dostawców infrastruktury sieciowej dla wspólnego projektu komórkowych operatorów NetWorksS!. Wbrew przewidywaniom jednak, stroną kontraktu z dostawcami nie jest sam NetWorkS!, czyli spółka założona przez Centertel i PTC, ale właśnie te dwie firmy.

Mobilne telekomy podały dziś, że podpisały umowy z Huawei i NSN, a zakupiony sprzęt unowocześni infrastruktury sieciowe obu operatorów. „Nad realizacją umów czuwać będzie powołana przez PTK Centertel i PTC  spółka NetWorkS! odpowiedzialna za zarządzanie ich sieciami” – podano w komunikacie.

Telekomy nie podały wartości kontraktów podpisanych z Huawei i NSN. Łączna wartość zlecenia szacowana była wcześniej nawet na 1,7 mld zł.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod względem wartości większa jego część przypadła w udziale Huawei.

Dostawcy dostarczą nadajniki i infrastrukturę potrzebną operatorom do uruchomienia nowoczesnych usług mobilnego internetu, w tym usług w technologii LTE, gdy zdobędą potrzebne do tego częstotliwości.

Centertel i PTC zapowiadają, że dzięki inwestycjom poprawi się zasięg i jakość ich usług. – Zyskają na tym zarówno klienci jak i sami operatorzy, mogący lepiej wykorzystywać istniejące sieci oraz lepiej planować inwestycje w ich rozbudowę – powiedział cytowany w informacji prasowej Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Telekomy obiecują, że pierwszse pozytywne efekty ich współpracy infrastrukturalnej pojawią się do końca II kwartału 2012 r. w niektórych rejonach kraju. Zaś wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r.

Sieć nadajników zarządzanych przez NetWorkS! ma się zmniejszyć docelowo z około 12 tys. obecnie do około 10 tys. 

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu