Przegląd prasy rpkom.pl – środa 11 kwietnia

Publikacja: 11.04.2018 07:30

Grillowanie na Kapitolu: to trzeba przeżyć

W życiu wielu prezesów jest taki moment, że są wzywanie przed oblicze Kongresu. Teraz nadszedł on w życiu Marka Zuckerberga.
S. A14

Telepraca? Nie, dziękuję. Ale mogę się przeprowadzić
Ponad 13 tys. osób skorzystało w 2017 roku z grantu na podjęcie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. Nikt za to nie chciał pieniędzy na pracę zdalną z domu.
S. B1

Fiskus nie sprawdza bitcoinowców
Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa nie prowadzi kontroli osób handlujących kryptowalutami – dowiedziała się nieoficjalnie DGP.
S. B3

Nie będzie walki o zlecenie na elektroniczne kajdanki
Tylko jedno konsorcjum złożyło ofertę w przetargu na system dozoru elektronicznego. Jego członkowie przekonują, że nie mogli wystartować oddzielnie ze względu na wyśrubowane warunki. To pierwszy przetarg realizowany po zmianie formuły dozoru elektronicznego. Wykonawcy mają się skupić na instalacji urządzeń, dostawie sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz zapewnieniu transmisji danych. (…) Wpłynęła w nim tylko jedna oferta, konsorcjum złożonego przez Enigma Systemy Ochrony Informacji (lider konsorcjum), EBS, Impel Monitoring oraz ITM Poland.
S. B4

Uber zrobił swoje, Uber może odejść
Państwa członkowskie mogą samodzielnie decydować o nakładaniu kar na menedżerów zarządzających przedsiębiorstwami takimi jak Uber oraz na łamiących prawo kierowców.
S. B4

System jest, ale go nie ma
Od trzech dni miało działać Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Akt Notarialnych. System jest gotowy, ale przez zaniechanie MS nie można go uruchomić.
S. B6

RODO: inspektor ochrony danych z łapanki to błąd
Takiej funkcji nie może pełnić dodatkowo informatyk, czy kadrowy. Grozi to nie tylko wyciekiem informacji, ale też niedozwolonym konfliktem interesów.
S. C1, C3

Puls Biznesu

Wejchert szykuje technofundusz
Nawet 300 mln zł chce zebrać z rynku syn współtwórcy TVN. Jego nowy wehikuł ma inwestować w globalnych liderów technologicznych w fazie przedgiełdowej

https://www.pb.pl/wejchert-szykuje-technofundusz-910123 (dostęp płatny)

Pracowity rok iFun4all
Producent gier komputerowych planuje dwie premiery. Liczy na poprawę wyników. Notowany na NewConnect producent gier iFun4all planuje wypuszczenie na rynek w tym roku dwóch gier. W drugiej połowie roku ukaże się zapowiedziana właśnie mroczna gra „Ritual” na komputery i konsole. Będzie to gra akcji 3D w osadzona w pełnym niebezpieczeństw świecie zainspirowanym przez gatunek Weird West.

https://www.pb.pl/pracowity-rok-ifun4all-910120 (dostęp płatny)

Smartfon będzie terminalem

Polskie ePłatności gonią świat — z Mastercardem i kilkudziesięcioma mikroprzedsiębiorcami testują aplikację Soft POS. Polskie ePłatności (PeP), jeden z czołowych graczy na polskim rynku, specjalizujący się w procesowaniu płatności bezgotówkowych, rusza z pilotażem „softposowym”. Współpracując z grupą kilkudziesięciu drobnych przedsiębiorców, sprawdzi działanie aplikacji na urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet, dzięki której mogą one stać się terminalami płatniczymi.
https://www.pb.pl/smartfon-bedzie-terminalem-910112 (dostęp płatny)

Branża e-commerce musi zmienić procedury profilowania
Zmiany wprowadzone wraz z RODO wpłyną na dotychczasowe praktyki właścicieli sklepów internetowych — zbieranie i przetwarzanie danych o klientach ulegnie pewnym ograniczeniom. (Materiał partnera: Sage)
https://www.pb.pl/branza-e-commerce-musi-zmienic-procedury-profilowania-910099 (dostęp płatny)

Startuje IPO Ten Square Games
Jeden z największych krajowych producentów gier w maju planuje debiut na giełdzie. Może być wart nawet 350 mln zł.
https://www.pb.pl/startuje-ipo-ten-square-games-910092 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Mark Zuckerberg w Kongresie
Wczoraj szef Facebooka zamienił T-shirt i dżinsy na elegancki garnitur, by odpowiadać na Kapitolu na niewygodne pytania polityków i prawników. Stawką jest przyszłość jego firmy.
S. 1, 8

Rzeczpospolita

Zeznaje Zuckerberg, zyskują politycy
Nie przewiduję, że zeznania Zuckerberga będą później wykorzystywane przez partie polityczne. Republikanie nie będą na niego naskakiwać, bo na niedoskonałości FB zyskał republikanin, a demokraci też nie, bo choć polityka serwisu przyczyniła się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach, to Zuckerberg jest człowiekiem lewicy i Partii Demokratycznej – mówi, prof. Bohdan Szklarski, politolog z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370777-Zeznaje-Zuckerberg-zyskuja-politycy.html (dostęp płatny)

Handlujesz bitcoinami? Grozi ci wysoki podatek
Kupujący kryptowaluty zapłacą 1 proc. PCC. Przy kilkudziesięciu transakcjach może się okazać, że kwota podatku przekroczy wartość inwestycji. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym przypomniało inwestorom, jak rozliczyć zyski ze sprzedaży kryptowalut. Wynika z niego, że handlujący uzyskują przychody z praw majątkowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej i są zwolnieni z VAT. Najwięcej emocji budzi jednak obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z komunikatem kupujący zapłaci 1 proc. PCC od wartości rynkowej kryptowaluty.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370792-Handlujesz-bitcoinami-Grozi-ci-wysoki-podatek.html (dostęp płatny)

RODO-we wyzwanie dla pracodawcy i łowcy głów
Rewolucja w przetwarzaniu danych osobowych utrudni rekrutację. Nie będziemy już zaskakiwani telefonem od firmy rekrutacyjnej, której nigdy nie przesyłaliśmy naszego CV. To jeden z efektów zmiany przepisów o ochronie danych osobowych przynoszących nowe obowiązki dla łowców głów i pracodawców. Większość z nich zdaje sobie z tego sprawę – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu platformy eRecruiter „RODO w rekrutacji 2018″.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370818-RODO-we-wyzwanie-dla-pracodawcy-i-lowcy-glow.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita TV: Iwuć: W telekomunikacji trzeba walczyć o każdego klienta
Ceny usług telekomunikacyjnych na polskim rynku są jednymi z najniższych w Europie. Nie ma na horyzoncie żadnego nowego produktu, który dźwignie ten rynek do góry. Trzeba walczyć o każdego klienta – mówiła w programie #RZECZoBIZNESIE Katarzyna Iwuć, prezes Netii. UOKiK odwleka decyzję w sprawie przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370758-Rzeczpospolita-TV:-Iwuc:-W-telekomunikacji-trzeba-walczyc-o-kazdego-klienta.html (dostęp płatny)

Na giełdę wskoczy kolejny producent gier
Twórcy serwisu społecznościowego Nasza Klasa siedem lat temu założyli firmę Ten Square Games. Teraz wprowadzają ją na giełdę. Wycena sięga 350 mln zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370821-Na-gielde-wskoczy-kolejny-producent-gier.html (dostęp płatny)

Nie trzeba się bać bitcoina
Trzeba zrozumieć, wykorzystać i chronić nowe technologie. Bitcoin: bać się czy nie bać – oto jest pytanie” („Rzeczpospolita” z 8 grudnia 2017 r.) – tak pan profesor Konrad Zacharzewski zatytułował swoją replikę na mój artykuł „Bitcoin: czy rzeczywiście nie ma się czego bać?” („Rzeczpospolita” z 4 października 2017 r.). Chciałoby się kolejny raz podjąć rękawicę i wbić polemiczną szpadę w tezy przedstawione przez Szanownego Kolegę, ale w istocie brak ku temu podstaw – pisze Paweł Opitek, prokurator w Krakowie-Podgórzu, członek „Strumienia Blockchain/DLT Waluty Cyfrowe” przy Ministerstwie Cyfryzacji, ekspert Instytutu Kościuszki, wykładowca KSSiP.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370751-Waluty-cyfrowe–Nie-trzeba-sie-bac-bitcoina.html (dostęp płatny)

Grillowanie na Kapitolu: to trzeba przeżyć

W życiu wielu prezesów jest taki moment, że są wzywanie przed oblicze Kongresu. Teraz nadszedł on w życiu Marka Zuckerberga.
S. A14

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży