Za 1,2 mld euro w gotówce i 0,5 mld euro w świadczeniach finansowych fińska Nokia nabędzie 50 proc. udziałów niemieckiego Siemensa w NokiaSiemens Networks – jednym z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie.

Tym samym Siemens ostatecznie wycofa się z produkcji na rynek telekomunikacyjny, a całą sieciową schedę po nim przejmie fiński partner. Jak podał dzisiaj jego szef, Stephen Elop, dawny NSN nie zostanie formalnie włączony do Nokii i niewykluczone jest poszukiwanie dlań nowego partnera. Wcześniej na rynku mówiło się o możliwości kooperacji z Alcatelem-Lucentem.

Jak donosi agencja Bloomberg Nokia planuje sprzedaż fabryk w Finlandii, Indiach i Chinach, jak również outsourcing części produkcji, co razem ma poprawić pozycję finansową producenta sprzętu sieciowego.

W ubiegłym roku NSN zanotował 13,4 mld euro przychodów, 822 mln euro zysku operacyjnego, ale prawie 1,4 mld straty netto. NSN czerpie przychody przede wszystkim ze sprzedaży urządzeń radiodostępu oraz usług wdrożeniowych i utrzymania sieci.

W Polsce jednym z jej największych kontraktów w ostatnich latach był udział w dostawach sprzętu radiowego dla Networks! – spółki budującej i zarządzającej sieciami Orange i T-Mobile.