Liberty Global, amerykański koncern telekomunikacyjny, do którego należy między innymi UPC Polska, nie wykluczył możliwości przejęcia Orange Switzerland – donosi Agencja Reutera. Grupa France Telecom wystawiła na sprzedaż swoją szwajcarską spółkę zależną, która mogłaby uzupełnić portfolio szwajcarskiego UPC Cablecom o – oparte na bazie własnej infrastruktury – usługi telefonii komórkowej. Cablecom jeszcze w lipcu br. podpisał z Orange Switzerland umowę MVNO, ale do tej pory nie rozpoczął świadczenia usług komórkowych.

Szwajcarski operator jest największym graczem na lokalnym rynku kablowym. Obsługuje przeszło 1,5 mln abonentów TV i ponad 500 tys. abonentów usług dostępowych. Szwajcarski Orange z kolei jest jednym z mniejszych operatorów na tym rynku, obsługując niecałe 1,6 mln klientów. Analitycy szacują, że grupa FT może otrzymać za niego ok. 2 mld euro.

Do tej pory grupa Liberty Global powściągliwie wyrażała się o możliwościach wejścia na infrastrukturalny rynek komórkowy. Wedle deklaracji jej szefów, nie jest to fundamentem strategii, chociaż zdarza się w sprzyjających okolicznościach (np. w Chile).

W Polsce UPC – w przeciwieństwie do wielu rywali – nie zdecydowało się jeszcze wejść chociażby na rynek mobilnego dostępu do internetu. Spółka będzie musiała jednak zrewidować swoją strategię wraz z integracja przejętej niedawno sieci kablowej Aster, która świadczy usługi ruchome – zarówno głosowe, jak i dostępowe – na sieci PTK Centertel, operatora sieci Orange.