Przegląd prasy – czwartek 10 czerwca

Publikacja: 10.06.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Play wart 5 mld, a Plus 15 mld zł

Michał Fura

P4 może znaleźć się w rękach Telekomunikacji Polskiej albo Zygmunta Solorza-Żaka. Polkomtel zostanie przejęty przez zagranicznego gracza. Takie scenariusze kreślą analitycy i przedstawiciele branży. Powód do spekulacji na ten temat dał ogłoszony w tym tygodniu plan stworzenia wspólnej spółki przez PTK Centertel, operatora sieci Orange, i P4, operatora Playa, która stanie do przetargu na częstotliwości 2,6 GHz. Część ekspertów twierdzi zdecydowanie, że teraz TP będzie dążyła do przejęcia P4. – Spółka od dawna mówi, że chciałaby dokonać tej transakcji, ma też nieformalne zielone światło ze strony UOKiK – mówi „DGP” Anna Bossong, analityk UniCredit Group z Londynu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303531 (dostęp płatny)

Za wcześnie na superszybką sieć w komórce

Marek Jaślan

Operatorzy komórkowi przystąpią do konkursu o częstotliwości umożliwiające świadczenie superszybkich usług w sieci, ale bez entuzjazmu. W tym miesiącu Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić przetarg na częstotliwości 2,6 GHz, dzięki której można zaoferować usługi w technologii LTE (Long Term Evolution). LTE to następca 3G, technologia umożliwia błyskawiczne poruszanie się w sieci: przepustowość mobilnego internetu sięga aż 100 Mbit/s.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303533 (dostęp płatny)

Kto jest najbardziej narażony na zarzut stosowania niedozwolonych praktyk

Małgorzata Surdek, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna

Czy najbardziej narażeni na zarzut stosowania niedozwolonych praktyk są przedsiębiorcy mający co najmniej 40-proc. udział w tzw. rynku właściwym. W jaki sposób taki udział jest ustalany w praktyce? To jedna z trudniejszych kwestii. Jak wynika z dosłownego brzemienia przepisu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, domniemuje się, że pozycja przedsiębiorcy jest dominująca, jeżeli ma 40-proc.udział w rynku właściwym. Jest to jednak tylko domniemanie, które w praktyce można obalić.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303427 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Operatorzy łączą siły, by dać szybki internet

Przemysław Poznański

Orange i Play już podjęły decyzję o założeniu spółki. Era nie wyklucza współpracy z konkurentami, a Plus „rozważa różne scenariusze”. Wszystko po to, by zaoferować Polakom internet do 200 Mb/s. Play oraz spółka Centertel, operator sieci Orange, chcą wystartować w przetargu na częstotliwości umożliwiające oferowanie szybkiego internetu w technologii LTE (Long Term Evolution, zwane systemem „prawie czwartej generacji”). Ogłoszenie przetargu planowane jest na koniec czerwca lub początek lipca. Prawdopodobnie operatorzy będą walczyć o dwa pasma.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7985431,Operatorzy_lacza_sily__by_dac_szybki_internet.html

Era zapłaci 2 mln zł. Nie mówiła klientom, że mogą odejść

Przemysław Poznański

Operator zmienił regulamin, ale nie poinformował klientów, że prawo pozwala im w takim przypadku odejść z sieci. Dostał karę, którą w środę po trzech latach podtrzymał Sąd Najwyższy. Sprawa sięga 2007 r. Wtedy to PTC, operator sieci Era, zmienił regulamin, co w obliczu ówczesnych przepisów oznaczało, że powinna poinformować też użytkowników o prawie do odejścia z sieci. Nie zrobiła tego, tłumacząc, że dokonała jedynie uzupełnienia regulaminu o zapisy dotyczące praw do reklamacji. UKE był innego zdania i stąd kara – 2 mln zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7994348,Era_zaplaci_2_mln_zl__Nie_mowila_klientom__ze_moga.html

Parkiet

Rusza sprzedaż Astera, Vectra wśród faworytów

Ewelina Wójcik Urszula Zielińska

Multimedia, kupując Stream, zdobędą drugie miejsce na rynku telewizji kablowej, ale na chwilę. Vectra – dziś numer dwa – przymierza się do przejęcia Astera, wynika z naszych informacji. I wyjdzie na prowadzenie. Po miesiącach prasowych zapowiedzi rusza sprzedaż Astera, czwartej pod względem liczby klientów telewizji kablowej w kraju. – W ciągu kilku tygodni zostanie wybrany doradca inwestycyjny przy sprzedaży sieci kablowej Aster – mówi „Parkietowi” Janusz Arciszewski, prezes tej spółki i pośrednio jeden z akcjonariuszy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679455_Rusza_sprzedaz_Astera_Vectra_wsrod_faworytow.html (dostęp płatny)

Sieci kablowe Vectra blisko Astera

Ewelina Wójcik Urszula Zielińska

Po miesiącach oczekiwań rusza sprzedaż sieci kablowej Aster. – W ciągu kilku tygodni zostanie wybrany doradca inwestycyjny – mówi „Parkietowi” prezes Janusz Arciszewski, pośrednio jeden z akcjonariuszy. Choć formalnie procedura dopiero rusza, z naszych informacji wynika, że właściciel Astera – fundusz Mid Europa – jest bliski porozumienia z gdyńską Vectrą.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679422_Sieci_kablowe_Vectra_blisko_Astera.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Hawe samo poradzi sobie lepiej

Katarzyna Latek

Zamiast połączenia ze Sferią – kontrakty z Aero2. Tak widzi przyszłość Hawe Marek Falenta, akcjonariusz spółki. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, nie dojdzie do fuzji Hawe i należącej do Zygmunta Solorza-Żaka Sferii. Marek Falenta, znaczący udziałowiec giełdowego telekomu, przekonuje, że spółka ma przed sobą doskonały okres, dlatego zrezygnowani z fuzji ze Sferią.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2b1e66cf-a971-4771-832d-7ff0fa0984bb&date=2010-06-10 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

LTE kusi operatorów

Tomasz Boguszewicz

Do przetargu na komórkowe częstotliwości 2,6 GHz prawdopodobnie nie będą mogły stanąć zawiązywane w ostatniej chwili konsorcja. – Złożenie oferty przez powstałe ad hoc konsorcjum nie jest wykluczone, jednak przepisy skonstruowane są tak, że będzie to praktycznie niemożliwe. Urząd Komunikacji Elektronicznej dopuści do aukcji tylko stworzone z wyprzedzeniem spółki celowe – uważa prof. Stanisław Piątek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

http://new-arch.rp.pl/artykul/954169_LTE_kusi_operatorow.html (dostęp płatny)

Regulator karze Plusa

Urszula Zielińska

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożyła na Polkomtel (operator sieci Plus) 2,5 mln zł grzywny. W ten sposób ukarała spółkę za nieterminowe dostarczenie żądanych przez UKE danych. Zdaniem szefowej urzędu Polkomtel naruszył przepis prawa telekomunikacyjnego, zgodnie z którym firma uzyskująca pozwolenie radiowe lub rezerwację częstotliwości jest obowiązana do przekazywania UKE danych potrzebnych do wypełniania uprawnień i obowiązków.

http://new-arch.rp.pl/artykul/954167_Regulator_karze_Plusa.html (dostęp płatny)

Vectra chce kupić Aster

Ewelina Wójcik Urszula Zielińska

Czołówka sieci kablowych wkrótce może wyglądać zupełnie inaczej. Połączone Vectra i Aster zostałyby nowym liderem. Kilka dni temu pisaliśmy o możliwej fuzji Multimediów i Streamu. Po miesiącach prasowych zapowiedzi rusza sprzedaż Astera, czwartej pod względem liczby klientów sieci kablowej w kraju. – W ciągu kilku tygodni zostanie wybrany doradca inwestycyjny przy sprzedaży sieci kablowej Aster – mówi „Rz” Janusz Arciszewski, prezes tej spółki i pośrednio jeden z akcjonariuszy.

http://new-arch.rp.pl/artykul/954163_Vectra_chce_kupic_Aster.html (dostęp płatny)

Niższa wycena Telekomunikacji Polskiej. Analitycy Raiffeisen w raporcie z

redakcja

9 czerwca obniżyli wycenę akcji TP z 19,7 zł do 19 zł. Rekomendacja na poziomie „kupuj” została podtrzymana. – Podtrzymujemy naszą rekomendację mimo relatywnie słabych wyników za I kw. 2010 r. W naszej ocenie inwestorzy mogą patrzeć na atrakcyjny poziom stopy dywidendy obecnie dobrze powyżej 9 proc.
http://new-arch.rp.pl/artykul/954130_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Play wart 5 mld, a Plus 15 mld zł

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G