Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wyda 7,16 mln zł brutto na rozbudowę systemu telekomunikacyjnego.

W ramach inwestycji powstanie konwergentna platforma komunikacji głosowej w oparciu o integrację klasycznych usług telefonii stacjonarnej, VOIP oraz telefonii mobilnej VoWLAN. Bazą do rozbudowy systemu będą posiadane przez PAŻP urządzenia i systemy, w tym system komutacyjny zbudowany w oparciu centrale telefoniczne HiPath 4000 system HiPath Manager oraz sieć LAN/WAN zbudowana w oparciu o sprzęt sieciowy Cisco.

Projekt obejmuje też wyposażenie nowego systemu telekomunikacyjnego w platformę serwerową, która jak wyjaśnia PAŻP, będzie wykorzystywana „do uruchomienia systemów wspomagających wykorzystywanych w utrzymaniu sieci LAN/WAN, w systemie komutacyjnym (HiPath Manager wraz z centralami HiPath 4000) oraz dla autoryzowanego dostępu do sieci NAC”.

Całość inwestycji została podzielona na trzy części. Każda z nich objęta była osobnym postępowaniem. W pierwszej, na modernizację i rozbudowę systemu komutacyjnego HiPath, najlepszą ofertę złożyła warszawska spółka Global One. Wartość umowy to 2,26 mln zł. Global One jako jedyny złożył w tym konkursie. Podmiot wygrał też przetarg (miał jednego konkurenta) na zaprojektowanie i budowa systemu sieci bezprzewodowej WLAN. Zadanie wyceniono na 2,93 mln zł brutto. Stworzeniem platformy serwerowej zajmie się NextiraOne Polska, która jako jedyna złożyła ofertę na tę część projektu. Jej wartość to 1,97 mln zł.