Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 8 lutego

Publikacja: 08.02.2018 07:30

Bitcoiny to ryzyko utraty tożsamości
Choć kupując i sprzedając kryptowaluty, możemy zachować anonimowość, to giełdy mają szczególne, niezgodne z przepisami, wymagania.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1103018,bitcoiny-to-ryzyko-utraty-tozsamosci.html (dostęp płatny)

Nie ma odwrotu od e-zwolnień
Od 1 lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Co prawda taka możliwość istnieje od 2016 r., ale bardzo powoli zdobywa popularność wśród medyków. Jeszcze w połowie ubiegłego roku zaledwie 3 proc. z nich wystawiało takie dokumenty. Pod koniec grudnia 2017 r. było to już 7,1 proc..
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1102983,e-zwolnienia-bez-odwrotu.html (dostęp płatny)

Parkiet

Operatorzy bronią drugiego miliarda
Na około 1 mld zł i 6 mln użytkowników szacuje łączną wartość rynku SMS-ów o podwyższonej płatności (SMS PR) Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w fundacji Digital Poland, wspieranej przez operatorów. Jego zdaniem wpływy te są zagrożone w związku z planowaną zmianą zapisów prawa telekomunikacyjnego. Dyskusja na ten temat odbywa się obecnie w Sejmie. W ocenie eksperta trzeba się liczyć ze spadkiem wartości tego segmentu o prawie połowę.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796219_Operatorzy_bronia_drugiego_miliarda.html (dostęp płatny)

Asbis: Można się spodziewać prognoz na 2018 rok
O prawie 5 proc. drożały w środę akcje Asbisu w reakcji na podniesienie prognoz na 2017 r. Najnowsze zakładają zysk netto w przedziale 6,8–7 mln USD oraz przychody rzędu 1,48 –1,49 mld USD. Według wcześniejszych zysk miał wynieść 5–6 mln USD, a przychody 1,2–1,3 mld USD.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796221_Asbis:_Mozna_sie_spodziewac_prognoz_na_2018_rok.html (dostęp płatny)

South China Moring Post: Samsung dla Kima?
Południowokoreański koncern Samsung wręczy sportowcom i działaczom olimpijskim uczestniczącym w igrzyskach w Pjongczangu około 4 tys. smartfonów Galaxy Note 8 z limitowanej, olimpijskiej edycji. I tutaj pojawia się problem, nad którym głowią się organizatorzy igrzysk: czy smartfony powinni też dostać sportowcy z Korei Północnej? Wręczenie im tych wysoce zaawansowanych smartfonów byłoby bowiem złamaniem międzynarodowych sankcji nałożonych na Koreę Północną.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796241_South_China_Moring_Post:_Samsung_dla_Kima.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Cyberpunk może zagościć na E3
Pojawienie się CD Projektu wśród wystawców na największych targach gier rozbudziło oczekiwania inwestorów. Liczą na start promocji „Cyberpunka 2077”. W połowie listopada na notowaniach CD Projektu cieniem położyła się plotka o problemach przy produkcji kolejnego flagowego tytułu — „Cyberpunk 2077”, zgodnie z którą miałby on zadebiutować dopiero po roku 2020 r. Wszystko z powodu braków kadrowych i rozwiązania pierwotnego zespołu, pracującego nad grą. Następnie pojawiły się uspokajające głosy z firmy, zapowiadające ważne kamienie milowe produkcji. W połowie stycznia pojawienie się na oficjalnym profilu twitterowym gry „Cyberpunk 2077” tajemniczego *beep* wywołało falę spekulacji i komentarzy, które zostały dodatkowo podsycone przeciekami…
https://www.pb.pl/cyberpunk-moze-zagoscic-na-e3-905075 (dostęp płatny)

Dziurawy parasol nad firmami
Tylko co trzecia polska firma jest gotowa na cyberatak. Tymczasem w 2017 r. około 80 proc. przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden taki incydent — wynika z najnowszego badania spółki Vecto, które przeprowadzono wśród 430 instytucji (25 proc. stanowiły mikrobiznesy, z maksimum 5 pracownikami, 29 proc. — podmioty zatrudniające 6-10 ludzi, a 27 proc. — z zatrudnieniem od 11 do 50 osób). Co godzinę dochodzi na świecie do tysiąca ataków cyfrowych.
https://www.pb.pl/dziurawy-parasol-nad-firmami-905085 (dostęp płatny)

Jak rozliczyć obrót kryptowalutami
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup kryptowaluty, może rozliczać obrót nią w ramach prowadzonej działalności, ale też poza nią, jeżeli jest on incydentalny. Wtedy dochody ze sprzedaży walut cyfrowych można zaliczyć do dochodów z praw majątkowych.
https://www.pb.pl/jak-rozliczyc-obrot-kryptowalutami-905083 (dostęp płatny)

Crowdfunding przyciąga jak magnes
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościwe projektów indywidualnych lub biznesowych poprzez internet, cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Według szacunków analityków portalu zrzutka.pl, za którego pośrednictwem można zorganizować zbiórkę pieniędzy na dowolny cel, wartość tego rynku wzrośnie w 2018 r. o 254 proc., osiągając poziom 507 mln zł. Zwiększył się też udział transakcji realizowanych w kanale mobilnym — z 40 do 48 proc.
https://www.pb.pl/crowdfunding-przyciaga-jak-magnes-905074 (dostęp płatny)

Zagraniczne start-upy zasilą polski rynek
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii otwiera pilotaż Poland Prize. Wyda 15 mln zł na akcelerację technologii z innych krajów. Polska otwiera się na zagraniczne start-upy technologiczne. Na razie pilotażowo, ale w ramach nowego programu Poland Prize Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce ściągnąć do kraju kilkadziesiąt młodych przedsiębiorstw i zachęcić je do pozostania u nas na dłużej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, budżet programu wynosi 15 mln zł.
https://www.pb.pl/zagraniczne-start-upy-zasila-polski-rynek-905069 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Masz przerwę w biznesie, nie składasz JPK
Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, nie muszą wysyłać fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ministerstwo Finansów uspokoiło tych, którzy zrobili sobie przerwę w biznesie. W komunikacie na swojej stronie internetowej pisze, że nie muszą przesyłać skarbówce elektronicznej ewidencji VAT.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365852-Masz-przerwe-w-biznesie-nie-skladasz-JPK.html (dostęp płatny)

Karty wypierają z rynku gotówkę
Szybko rośnie liczba punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności elektroniczne. W ciągu czterech lat liczba terminali POS ma się podwoić.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365906-Karty-wypieraja-z-rynku-gotowke.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita TV: Matul: VR i AR to nie tylko bajer, to narzędzia sprzedaży
– Prezentacji, np. mieszkania, można dokonać wszędzie. Wystarczy pojechać do klienta z laptopem i goglami. Jest to silne narzędzie sprzedażowe – mówił Sławomir Matul, prezes VR Factory, gość programu Michała Niewiadomskiego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365913-Rzeczpospolita-TV:-Matul:-VR-i-AR-to-nie-tylko-bajer-to-narzedzia-sprzedazy.html (dostęp płatny)

Bitcoiny to ryzyko utraty tożsamości
Choć kupując i sprzedając kryptowaluty, możemy zachować anonimowość, to giełdy mają szczególne, niezgodne z przepisami, wymagania.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1103018,bitcoiny-to-ryzyko-utraty-tozsamosci.html (dostęp płatny)

Nie ma odwrotu od e-zwolnień
Od 1 lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Co prawda taka możliwość istnieje od 2016 r., ale bardzo powoli zdobywa popularność wśród medyków. Jeszcze w połowie ubiegłego roku zaledwie 3 proc. z nich wystawiało takie dokumenty. Pod koniec grudnia 2017 r. było to już 7,1 proc..
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1102983,e-zwolnienia-bez-odwrotu.html (dostęp płatny)

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?