UKE: rynek wzrósł w 2011 r. o 1,1 proc.; inwestycje w nową infrastrukturę: 80 proc. planu

Publikacja: 26.06.2012 12:16

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wzrosła o 1,1 proc. do około 43 mld zł – wynika z raportu opublikowanego dziś przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Przychody detaliczne operatorów trzech głównych segmentów – dostępu do Internetu, telefonii komórkowej oraz stacjonarnej wyniosły 28,3 mld zł – podał urząd.

W tym roku zdaniem Magdaleny Gaj, prezes UKE,  wzrost rynku będzie podobny.

W 2011 r. ceny usług transmisji danych i rozmów w telefonii mobilnej spadły odpowiednio o 11 proc. i 3 proc. – szacuje UKE.

– Penetracja Internetem szerokopasmowym wynosiła 25,9 proc. w przeliczeniu na 100 mieszkańców, czyli nieco niżej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej – red. Gdyby odnieść to do liczby gospodarstw domowych  to liczba ta wyniosłaby 74 proc. – powiedziała  Gaj.

Tak wysoki odsetek gospodarstw z Internetem to najprawdopodobniej efekt zsumowania danych dla rynku stacjonarnego i mobilnego. 17,2 proc. mieszkańców kraju posiadało w końcu 2011 r. stacjonarny dostęp do sieci, a 8,7 proc. – mobilny (w oparciu o liczbę łączy i kart SIM).

Najpopularniejszą technologią wykorzystywaną przez konsumentów do korzystania z Internetu były modemy 2G/3G, korzystało z nich łącznie ponad 3,3 mln osób – podał UKE. Z technologii WLAN – 1 mln, z telewizji kablowej 2 mln, a z xDSL – 2,8 mln osób.

– Po raporcie za 2011 r. możemy zaobserwować, że rację miały firmy consultingowe prognozując 100-proc. wzrost transmisji danych z roku na rok – powiedziała Gaj. Według niej także 2012 r. przyniesie zmianę tej skali.

Z telefonii stacjonarnej, wg urzędu, korzystało w 2011 r. o 9,6 proc. abonentów mniej niż w 2010 r. czyli około 8 mln. Przychody operatorów z telefonii stacjonarnej skurczyły się zaś o 12,8 proc. – Spadek popularności tej technologii to utrzymujący się trend, ale utrzymuje się pozycja operatorów kablowych.

Poza konkursem dyrektor Marcin Cichy, podał wysokość inwestycji operatorów poczynionych w 2011 r. : – Inwestycje operatorów w infrastrukturę wyniosły 1,06 mld zł, to oznacza zrealizowanie prognoz operatorów na poziomie 80 proc. – powiedział.

Jak nam wyjaśniał potem, chodzi o nakłady różnego typu na nową infrastrukturę, w tym głównie szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Pełny raport na temat inwestycji telekomów, UKE opublikuje do końca czerwca.

Cichy zapowiedział też powrót  UKE do analiz liczby tzw. „martwych dusz”, czyli nieaktywnych użytkowników kart SIM. – W dalszym ciągu szacujemy liczbę nieaktywnych kart SIM. Pytaliśmy operatorów, jak powinna brzmieć definicja nieaktywnego użytkownika. Poprzednio nasza metodologia odbiegała od definicji europejskiej, oparta była na modelu hiszpańskim – mówił. Nie sprecyzował, kiedy urząd wróci do tej procedury.

UKE: Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2011 .

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu