Przegląd prasy – środa 22 lutego

Publikacja: 22.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Boni może prawie wszystko: rosną kompetencje MAiC

Sylwia Czubkowska

Klęski żywiołowe, wykluczenie cyfrowe, a nawet zbiórki publiczne – minister administracji i cyfryzacji ma mieć zwiększone kompetencje. Projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej przyjęła Rada Ministrów. Dotychczas kompetencje te należały do dawnego MSWiA i resortu kultury. W gestii MAiC znajdzie się też udzielanie pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki publicznej, wydawanie rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania takich zbiórek i zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem. Dotyczy to sytuacji, gdy zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo oraz jeśli zebrane pieniądze mają być zużyte poza granicą państwa. To także były do niedawna uprawnienia resortu spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie ministra ma konkretnie określać formy prowadzenia takich zbiórek, miejsca ich prowadzenia oraz precyzować niezbędne dane, jakie powinien zawierać plan przeprowadzania zbiórki.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400004 (dostęp płatny)

Zakłóciłeś ciszę nocną? Sięgną po twoje bilingi

Małgorzata Kryszkiewicz

Sięganie po wykazy rozmów w sprawach o wykroczenia prawnicy porównują ze straszeniem wróbla armatą. Przepisy jednak tego nie zabraniają. Odmówiłeś przyjęcia mandatu za rozmowę przez komórkę podczas jazdy samochodem i sprawa trafiła do sądu? Uważaj, policja może podjąć próbę uzyskania od operatora telefonii wykazu połączeń, jakich dokonywałeś w tym dniu. Dzięki temu będzie jasne, czy w momencie zatrzymania prowadziłeś rozmowę przez komórkę, czy nie. O tym, czy policja będzie mogła przedstawić twoje billingi jako dowód w postępowaniu sądowym, zadecyduje sędzia, który będzie prowadził sprawę.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=399974 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Samsung do nadawców: Podzielmy się zyskami

Vadim Makarenko, Tomasz Grynkiewicz

Producenci telewizorów stają się trzecią siłą obok sieci kablowych i platform cyfrowych. I żądają od nadawców podziału zysków. Sprzedaż telewizorów z podłączeniem do sieci oraz połączenia z popularnymi usługami w smart TV. Sprzedaż telewizorów, które można podłączyć także do internetu, rośnie jak na drożdżach. W zeszłym roku Polacy kupili ok. 587 tys. takich odbiorników. W tym roku ich sprzedaż ma przekroczyć milion, a w przyszłym ma zbliżyć się do 1,5 mln sztuk.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11201672,Samsung_do_nadawcow__Podzielmy_sie_zyskami.html

Foxconn podnosi płace, a Apple walczy o poprawę wizerunku

FILA

Wykonawca sprzętu elektronicznego dla czołowych światowych producentów po doniesieniach o łamaniu praw pracowniczych podniósł o 25 proc. płace setek tysięcy pracowników w Chinach. Fala krytyki, jaka spotkała Apple’a za warunki pracy, w jakich powstaje jego sprzęt, skłoniła koncern do opublikowania listy 156 dostawców i do wynajęcia organizacji Fair Labor Association (FLA) do przeprowadzenia kontroli w chińskich fabrykach.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11201652,Foxconn_podnosi_place__a_Apple_walczy_o_poprawe_wizerunku.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

City Interactive dokończy mobilnego „Snipera”

Dariusz Wolak

City Interactive zrezygnował ze współpracy z Vivid Games, które to studio, na zlecenie giełdowej firmy, tworzyło mobilną wersję gry „Sniper”. – Po zakończeniu prac nad grą „Combat Wings” mieliśmy wolnych pracowników w studiu w Katowicach.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/726549_City_Interactive_dokonczy_mobilnego_%E2%80%9ESnipera%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

NFI Midas: DB?szykuje lewar?

Urszula Zielińska

Po poniedziałkowej ostrej przecenie, prawa poboru NFI Midas ruszyły wczoraj po godz. 13 mocno w górę. Za jeden walor płacono nawet 44 gr, o blisko 63 proc. więcej niż dzień wcześniej. Akcje NFI zdrożały o 4,9 proc., do 0,86 zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/726545_NFI_Midas:_DB%E2%80%88szykuje_lewar.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Szybki internet z inwigilacją

PAP

Każdy nasz ruch będzie w pełni kontrolowany. Powstanie archiwum stron, które odwiedzamy, ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”. Dostawcy stacjonarnego internetu ostrzegają, że będą gromadzić dane na temat odwiedzanych przez nas stron WWW. Taki może być skutek wejścia w życie przygotowywanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne, która ma zmusić firmy sprzedające dostęp do internetu, aby zagwarantowały wykupioną prędkość.

http://teleinformatyka.pb.pl/2560664,7992,szybki-internet-z-inwigilacja

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Jak zyskać na zdalnej pracy

Anita Błaszczak

Telepraca to szansa na zmniejszenie kosztów firmy i poprawę efektywności, ale trzeba umieć wykorzystać jej atuty. Przed rokiem łódzka spółka Target BPO specjalizująca się w usługach outsourcingu sprzedaży, księgowości i kadr oddelegowała do pracy w domu 90 proc. pracowników centrali. Jednak potem część z nich wróciła do biura.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1123497_Jak_zyskac__na_zdalnej_pracy.html (dostęp płatny)

Rewolucja w zamówieniach publicznych

Agnieszka Stefańska

Obowiązek tłumaczenia się ze zbyt niskiej ceny złożonej w przetargu przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych. W najbliższym czasie propozycjami zmian w prawie zamówień publicznych ma się zająć rząd. Nad projektem zapisów wciąż pracuje Urząd Zamówień Publicznych. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów mają zniknąć wątpliwości związane z podpisywaniem kontraktów z firmami.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1123478_Rewolucja_w_zamowieniach_publicznych.html (dostęp płatny)

Telepracownik z duszą przedsiębiorcy

Anita Błaszczak

O 8.30, gdy jej koledzy stoją gdzieś w korku w drodze do biura w centrum Warszawy, Sylwia, tłumaczka w dużej spółce doradczej, włącza w domu komputer i loguje się do firmowego systemu. Zaczyna pracę przy porannej kawie i – jak przyznaje – niekiedy jeszcze w szlafroku, choć stara się tego unikać. Z kilkuletniego doświadczenia telepracy wie, że warto wprowadzić podział na strefę pracy i domu, by uniknąć poczucia, że bez przerwy jest się w pracy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1123499_Telepracownik_z_dusza_przedsiebiorcy.html (dostęp płatny)

Firmy zależne udowodnią, że nie ustawiają przetargu

Zofia Jóźwiak;

Zamawiającym łatwiej będzie wykryć zmowę cenową. Będą mogli żądać wyjaśnień dotyczących powiązań w ramach grupy kapitałowej. Dziś przepisy o zamówieniach trudno stosować do zmów między wykonawcami. Klasyczna zmowa polega na tym, że dwóch lub więcej umówionych wykonawców startuje w przetargu. Gdy dochodzi do rozstrzygnięcia, jeden lub nawet kilku wycofuje się, a pozostaje ten, który przedstawił najkorzystniejszą ofertę, ale z punktu widzenia wykonawcy, a nie zamawiającego. Nie zawsze firma wycofuje swoją ofertę i traci wadium. Czasami celowo popełnia omyłki i ich nie prostuje albo nie potwierdza referencji i zostaje wyeliminowana.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1123454_Firmy_zalezne_udowodnia_ze_nie_ustawiaja_przetargu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Boni może prawie wszystko: rosną kompetencje MAiC

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów