Według Amerykanów Nobelium, która odpowiada za atak na firmę SolarWinds, jest powiązana z rosyjskim wywiadem RSW - Służby Wywiadu Zagranicznego. Administracja Joe Bidena skrytykowała Moskwę za wspieranie cyberprzestępców. Natomiast Rosjanie zaprzeczają jakiemukolwiek zaangażowaniu w ich akcje.

„Między 1 lipca a 19 października tego roku powiadomiliśmy 609 naszych klientów o blisko 23 tys. cyberatakach ze strony grupy Nobelium – napisano na oficjalnym blogu Microsoft. Tylko ułamek z nich zakończył się sukcesem – informuje Reuters.

Według Microsoft liczba takich ataków gwałtownie wzrosła. Przez trzy poprzednie lata, do 1 lipca tego roku stwierdzono 20,5 tys. cyberataków ze strony wszystkich grup powiązanych z rządami innych państw. Ostatnie cyberataki były wymierzone w podwykonawców Microsoftu i inne firmy technologiczne, które zajmują się dostawą i zarządzaniem usług w chmurze.

Czytaj więcej

Hakerzy sparaliżowali szczepienia na Covid-19 we Włoszech

Analitycy Microsoft uważają, że Rosja „stara się uzyskać długoterminowy, systemowy dostęp do różnych punktów w łańcuchach dostaw usług technologicznych i stworzyć możliwości śledzenie obecnych lub przyszłych obiektów zainteresowania rosyjskiego rządu”.

Hakerzy próbowali włamać się do ponad 140 sprzedawców oprogramowania i innych firm technologicznych za pomocą popularnych technik, takich jak phishing. Ostatecznym celem jest „podszywanie się pod zaufanego partnera technologicznego organizacji, aby uzyskać dostęp do dalszych klientów” – poinformował Tom Burt, wiceprezes Microsoft ds. bezpieczeństwa i zaufania klientów.