Aktualizacja: 10.05.2025 21:39 Publikacja: 28.02.2022 19:16
Foto: Adobe Stock
Tak może być wkrótce w Australii, gdzie trwa przegląd kodeksu karnego pod kątem unowocześnienia go względem najnowszych wyzwań.
Australijczycy chcą zaktualizować przepisy, aby uwzględnić szczególne zagrożenia, takie jak oprogramowanie ransomware. Prawodawcy chcą zrównać karę pozbawienia wolności z tego tytułu do poziomu jak w przypadku zabójstwa. Srogi wyrok do 25 lat usłyszy ten haker, który przypuści atak wymierzony w co najmniej jednego obywatela Australii (nawet poza granicami tego kraju). Ma to odstraszać potencjalnych przestępców. Podobnie jak regulacje, które pozwolą tamtejszej policji na przejmowanie kryptowalut i innych cyfrowych zasobów grup hakerskich. Eksperci pozytywnie oceniają inicjatywę legislatorów z Australii. Mariusz Politowicz z firmy Marken, podkreśla, że członkowie gangów ransomware, wyłudzający od ofiar okupy przekraczające czasami milion dolarów, nie mogą pozostawać bezkarni. – Kara powinna być uzależniona od skali cyberataku, a także celu. Drakońskie wyroki powinny czekać na przestępców atakujących placówki zdrowia czy infrastrukturę krytyczną – wskazuje. I zaznacza, że aby ukarać cyberprzestępców, najpierw trzeba ich jednak złapać. – Niestety, częściej słyszy się o udanych atakach ransomware aniżeli aresztowaniach hakerów – dodaje Politowicz.
Globalny rynek cyberbezpieczeństwa zdominowany jest przez USA i Izrael. Zawirowania w relacjach USA-Europa spraw...
Ponad jedna trzecia polskich firm… nie wie, czy prawidłowo wdrożyły zapisy RODO. Podobny skomplikowany proces i...
Krótki sygnał od nieznanego numeru – najczęściej z zagranicy. Głównie w nocy, żeby wzbudzić ciekawość. Możliwe s...
Google zapowiada zmiany, które wejdą w życie 16 lutego 2025 roku. Od tej daty użytkownicy będą śledzeni nie tylk...
Cyberzagrożenia przekształciły się z marginalnego ryzyka w poważne wyzwanie dla zarządów przedsiębiorstw. Na cał...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas