Spółka zastrzegła, że nie będzie też zaopatrywać się w żadne produkty tej marki. Z internetu zniknęły już polskojęzyczne wersje serwisu z domeną kaspersky.pl oraz sklepu internetowego z oprogramowaniem rosyjskiego producenta.

Skąd taka decyzja po 21 latach ścisłej kooperacji? Zarząd polskiej spółki nie ukrywa, że chodzi o wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Na Facebooku firma podała, że ruch ten podyktowany jest „trwającymi działaniami wojennymi zainicjowanymi przez Rosję w Ukrainie”. Kaspersky Lab Polska zastrzegł przy tym, że użytkownicy rozwiązań tej firmy nad Wisłą mogą spać spokojnie, bo firma ma zamiar wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec klientów. „W dalszym ciągu będzie funkcjonował polskojęzyczny dział pomocy technicznej” – podaje spółka.

Kaspersky Lab Polska miał dwa biura - w Warszawie i Częstochowie i zatrudniał ponad pół setki specjalistów. Wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie w sieci pojawiły się głosy wzywające do bojkotu produktów Kaspersky Lab. Natomiast dużo większe reperkusje wywołały komunikaty wydane przez instytucje w kilku krajach UE - na początku marca Polskie Towarzystwo Informatyczne zaapelowało do obywateli, przedsiębiorstw i jednostek publicznych o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania programów komputerowych oraz innych produktów pochodzących z Rosji. Z kolei Federalny Urząd Bezpieczeństwa Technik Informacyjnych zalecił Niemcom, aby nie używali oprogramowania Kaspersky Lab, ponieważ jego producent może być zaangażowany, dobrowolnie lub siłą w możliwe cyberataki komputerowe. Podobne ostrzeżenie wydała francuska agencja cyberbezpieczeństwa ANSSI.

Czytaj więcej

Geniusz, od którego świat się odwrócił. Kaspersky w tarapatach

Mateusz Bergolc z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań konkurencyjnej marki Bitdefender, przyznaje, że otrzymuje wiele zgłoszeń od zaskoczonych resellerów wcześniej związanych z Kaspersky Lab, którzy potwierdzają, iż sprzedaż rosyjskiego antywirusa w Polsce nie będzie kontynuowana. – Ci resellerzy, wcześniej związani z Kaspersky Lab, znaleźli się w dość trudnym położeniu, bowiem praktycznie z dnia na dzień dowiedzieli się, że producent wycofuje się z Polski. Razem z Bitdefender planujemy w Polsce podjęcie szeregu działań techniczno-handlowych dla byłych partnerów Kaspersky Lab. Wśród nich znajdzie się nieodpłatna pomoc przy wdrożeniach produktów i darmowa asysta. Planujemy też powiększyć swój skład osobowy w Polsce - deklaruje Bergolc.