Porowate Powłoki Przyszłości

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej pod kierownictwem prof. nadzw. dr. hab. inż. Krzysztofa Rokosza pracują nad wytwarzaniem porowatych powłok metodą plazmowego utleniania elektrolitycznego, które są wzbogacone
w pierwiastki wymagane do określonych zastosowań.

Publikacja: 22.04.2019 22:43

Od lewej:
prof. dr hab.
inż. Wojciech
Kacalak,
dr h.c. mult.
(Kierownik
Katedry Inżynierii
Systemów

Od lewej: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, dr h.c. mult. (Kierownik Katedry Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych), prof. dr hab. inż. Tadeusz Hryniewicz, prof. nadzw. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz (Kierownik Projektu NCN), dr inż. Katarzyna Tandecka, dr inż. Łukasz Dudek, mgr inż. Kornel Pietrzak

Foto: mat. pras.

Ze względu na unikatowe właściwości tych powłok w przyszłości będą mogły być one użyte w sektorach gospodarki związanych z inżynierią mechaniczną i biomedyczną.

W skład polskiej części zespołu badawczego profesora Rokosza wchodzą: prof. dr hab. inż. Tadeusz Hryniewicz, dr inż. Łukasz Dudek, dr inż. Katarzyna Tandecka oraz mgr inż. Kornel Pietrzak. Wytwarzanie nowych porowatych powłok oraz ich charakterystyka jest realizowana na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej oraz w laboratoriach partnerskich ośrodków zagranicznych, m.in. z Norwegii, Francji, Czech, Niemiec i Finlandii, co jest możliwe dzięki trwającej od ponad dziesięciu lat współpracy.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes Ludzie Startupy
Google wsparło polską firmę. Blisko chce odmienić opiekę i leczenie dzieci
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Biznes Ludzie Startupy
Polska wyrzutnia bezzałogowców. Pierwsza na świecie taka technologia
Biznes Ludzie Startupy
Kombinezony ochronne mogą szkodzić. Polak rozwiązał ten problem
Biznes Ludzie Startupy
Kryształowa kula dla biznesu. Narzędzie tej polskiej fimy przewidzi skutki decyzji
Biznes Ludzie Startupy
Nie Bruksela, a Polacy chcą teraz karmić robakami. Mają więcej białka i witamin