Ze względu na unikatowe właściwości tych powłok w przyszłości będą mogły być one użyte w sektorach gospodarki związanych z inżynierią mechaniczną i biomedyczną.
W skład polskiej części zespołu badawczego profesora Rokosza wchodzą: prof. dr hab. inż. Tadeusz Hryniewicz, dr inż. Łukasz Dudek, dr inż. Katarzyna Tandecka oraz mgr inż. Kornel Pietrzak. Wytwarzanie nowych porowatych powłok oraz ich charakterystyka jest realizowana na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej oraz w laboratoriach partnerskich ośrodków zagranicznych, m.in. z Norwegii, Francji, Czech, Niemiec i Finlandii, co jest możliwe dzięki trwającej od ponad dziesięciu lat współpracy.
– Wykorzystujemy nowe metody wytwarzania porowatych powłok, które mogą być zastosowane przy obróbce biomateriałów. Opracowane elektrolity pozwalają na otrzymywanie powłok wzbogaconych w fosfor i wapń, które wchodzą w skład kości, magnez wpływający na przyspieszenie gojenia się ran oraz bakteriobójcze cynk i miedź. Wytworzone porowate powłoki mogą być dodatkowo funkcjonalizowane poprzez ich wypełnienie materiałami o żądanych cechach, co można opisać jako ich hybrydyzację – komentuje prof. Rokosz.
– Kolejnym zastosowaniem wyników projektu może być wytwarzanie porowatych katalizatorów dla przemysłu samochodowego oraz energetyki – dodaje dr Dudek.
– Cieszymy się, że coraz bardziej angażują się nasi partnerzy zagraniczni z renomowanych firm i uczelni, którzy widzą sens współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi. Obecnie przygotowujemy duży projekt międzynarodowy – jest to największe marzenie nas i naszych przyjaciół z zagranicy, abyśmy wspólnymi siłami mogli możliwie najlepiej wykorzystać wyniki obecnego projektu – podsumowuje prof. Rokosz.