Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

RevDeBug chce rozwiązać problem, który pochłania programistom nawet 60 proc. ich czasu. Firma pozyskała już amerykański patent i pieniądze od inwestorów, a na celowniku ma W. Brytanię.

Publikacja: 09.06.2020 15:47

Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg

RevDeBug – pod taką nazwą kryje się rodzima spółka, która opracowała narzędzie do wykrywania i naprawy tzw. bugów, czyli różnego rodzaju nieprawidłowości w systemach i aplikacjach. Nowatorskie rozwiązanie – zdaniem inwestorów – ma potencjał do globalnej ekspansji.

Braterski biznes

RevDeBug założyli bracia Tomasz i Adam Kruszewscy. W 2017 r. startup został wydzielony z firmy T Komp, producenta oprogramowania ERP dla korporacji, która dostarczyła rozwiązania dla ponad 200 przedsiębiorstw, w tym m.in. takich gigantów, jak ArcelorMittal, Ikea, KGHM, Philips Lighting Poland czy sieć Ruch.

CZYTAJ TAKŻE: Polsko-białoruski startup rozpoczyna światową ekspansję

– Naprawianie błędów w oprogramowaniu to proces, który nie zmienił się zasadniczo od czasów sprzed internetu i polega w dużej mierze przede wszystkim na zgadywaniu. Wymaga długich analiz kodu źródłowego, wielu prób odtworzenia sytuacji i środowiska, gdzie wystąpił problem, i zajmuje nawet 60 proc. czasu pracy programistów – tłumaczy Tomasz Kruszewski, współzałożyciel i prezes RevDeBug.

""

Adam Kruszewski razem z bratem Tomaszem (na zdjęciu) założyli startup RevDeBug,który teraz planuje ekspansję w USA i W. Brytanii.mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Tomasz, podobnie jak jego brat Adam, ma długoletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Dlatego – jak bracia przyznają – pomysł na stworzenie RevDeBug był w pierwszej kolejności próbą rozwiązania ich własnych problemów z testowaniem i naprawą błędów.

Jak wskazuje Tomasz Kruszewski, opracowany przez nich system pozwolił skrócić oba te procesy o połowę i ułatwił odbiory dostarczanych rozwiązań. – Oszczędność czasu przekłada się na wymierną oszczędność pieniędzy, co doceniają nasi klienci. Tylko w przypadku T Komp było to 300 tys. dol. traconych przychodów rocznie – podkreśla Kruszewski.

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Ostatnie tygodnie to dla bydgoskiego startupu szczególnie dobry czas – uzyskał amerykański patent na swoją technologię tzw. czarnej skrzynki, a także zdobył 2 mln zł finansowania od funduszu KnowledgeHub Starter. – To dodatkowe potwierdzenie wartości naszego rozwiązania – dodaje prezes RevDeBug.

Technologia „czarnej skrzynki”

RevDeBug umożliwia programistom łatwą identyfikację i naprawę błędów w oprogramowaniu. Działa na zasadzie podobnej do czarnej skrzynki w samolocie – rejestruje wykonywany kod, pozwalając zespołom technicznym odtworzyć w ciągu kilku minut zdarzenia, które doprowadziły do wystąpienia błędu. Dzięki temu firmy, które tworzą oprogramowanie, nie muszą już zgadywać przyczyn awarii i mogą skrócić proces ich naprawy z kilku godzin, dni lub miesięcy do kilku minut. RevDeBug pozwala też znacząco skrócić proces testowania oprogramowania i ułatwia komunikację na linii testerzy – programiści.

RevDeBug umożliwia programistom łatwą identyfikację i naprawę błędów w oprogramowaniu

Rozwiązanie RevDeBug jest już dziś używane przez firmy z całego świata – z darmowego dodatku do środowiska Microsoft Visual Studio korzysta ponad 6 tys. programistów. W kwietniu br. bydgoski startup uzyskał dla swojej technologii patent w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Narzędzie docenili również inwestorzy.

– Rozwiązanie stworzone i opatentowane przez RevDeBug trafia do dynamicznie rosnącego sektora produkcji oprogramowania. Rynek, na którym działa spółka, cechuje się coraz większą potrzebą nowatorskich rozwiązań w zakresie utrzymania jakości i niezawodności oprogramowania – opisuje spółkę Grzegorz Chyliński, partner zarządzający w KnowledgeHub Starter.

CZYTAJ TAKŻE: Znany na świecie polski startup ruszył do walki z koronawirusem

To fundusz, który na finansowanie tego projektu wyłożył właśnie 2 mln zł. Jak tłumaczy Chyliński, kluczowy wpływ na decyzję o inwestycji miało jednak doświadczenie założycieli i zespołu RevDeBug oraz zdolność prowadzenia działalności w skali globalnej.

Startup już potwierdził swoje walory w W. Brytanii (działa tam w ramach programu PwC Scale), a planuje docelowo wejść na najbardziej atrakcyjny rynek w tej branży – amerykański.

KnowledgeHub Starter to nie pierwszy inwestor w RevDeBug – wcześniej spółka pozyskała już finansowanie m.in. od funduszu Experior Venture Fund, a także od grupy aniołów biznesu. W sumie od początku działalności popłynęło do niej blisko 5 mln zł. Na koncie ma też ciekawe kooperacje biznesowe. RevDeBug bierze np. udział w akceleratorze AccelUp, w ramach którego rozwija komercyjny projekt z Santander Bank Polska. Firma jest również partnerem dostawców usług chmurowych Microsoft oraz Amazon Web Services.

RevDeBug – pod taką nazwą kryje się rodzima spółka, która opracowała narzędzie do wykrywania i naprawy tzw. bugów, czyli różnego rodzaju nieprawidłowości w systemach i aplikacjach. Nowatorskie rozwiązanie – zdaniem inwestorów – ma potencjał do globalnej ekspansji.

Braterski biznes

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów