Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

RevDeBug chce rozwiązać problem, który pochłania programistom nawet 60 proc. ich czasu. Firma pozyskała już amerykański patent i pieniądze od inwestorów, a na celowniku ma W. Brytanię.

Publikacja: 09.06.2020 15:47

Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg

RevDeBug – pod taką nazwą kryje się rodzima spółka, która opracowała narzędzie do wykrywania i naprawy tzw. bugów, czyli różnego rodzaju nieprawidłowości w systemach i aplikacjach. Nowatorskie rozwiązanie – zdaniem inwestorów – ma potencjał do globalnej ekspansji.

Braterski biznes

RevDeBug założyli bracia Tomasz i Adam Kruszewscy. W 2017 r. startup został wydzielony z firmy T Komp, producenta oprogramowania ERP dla korporacji, która dostarczyła rozwiązania dla ponad 200 przedsiębiorstw, w tym m.in. takich gigantów, jak ArcelorMittal, Ikea, KGHM, Philips Lighting Poland czy sieć Ruch.

CZYTAJ TAKŻE: Polsko-białoruski startup rozpoczyna światową ekspansję

– Naprawianie błędów w oprogramowaniu to proces, który nie zmienił się zasadniczo od czasów sprzed internetu i polega w dużej mierze przede wszystkim na zgadywaniu. Wymaga długich analiz kodu źródłowego, wielu prób odtworzenia sytuacji i środowiska, gdzie wystąpił problem, i zajmuje nawet 60 proc. czasu pracy programistów – tłumaczy Tomasz Kruszewski, współzałożyciel i prezes RevDeBug.

""

Adam Kruszewski razem z bratem Tomaszem (na zdjęciu) założyli startup RevDeBug,który teraz planuje ekspansję w USA i W. Brytanii.mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Tomasz, podobnie jak jego brat Adam, ma długoletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Dlatego – jak bracia przyznają – pomysł na stworzenie RevDeBug był w pierwszej kolejności próbą rozwiązania ich własnych problemów z testowaniem i naprawą błędów.

Jak wskazuje Tomasz Kruszewski, opracowany przez nich system pozwolił skrócić oba te procesy o połowę i ułatwił odbiory dostarczanych rozwiązań. – Oszczędność czasu przekłada się na wymierną oszczędność pieniędzy, co doceniają nasi klienci. Tylko w przypadku T Komp było to 300 tys. dol. traconych przychodów rocznie – podkreśla Kruszewski.

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Ostatnie tygodnie to dla bydgoskiego startupu szczególnie dobry czas – uzyskał amerykański patent na swoją technologię tzw. czarnej skrzynki, a także zdobył 2 mln zł finansowania od funduszu KnowledgeHub Starter. – To dodatkowe potwierdzenie wartości naszego rozwiązania – dodaje prezes RevDeBug.

Technologia „czarnej skrzynki”

RevDeBug umożliwia programistom łatwą identyfikację i naprawę błędów w oprogramowaniu. Działa na zasadzie podobnej do czarnej skrzynki w samolocie – rejestruje wykonywany kod, pozwalając zespołom technicznym odtworzyć w ciągu kilku minut zdarzenia, które doprowadziły do wystąpienia błędu. Dzięki temu firmy, które tworzą oprogramowanie, nie muszą już zgadywać przyczyn awarii i mogą skrócić proces ich naprawy z kilku godzin, dni lub miesięcy do kilku minut. RevDeBug pozwala też znacząco skrócić proces testowania oprogramowania i ułatwia komunikację na linii testerzy – programiści.

RevDeBug umożliwia programistom łatwą identyfikację i naprawę błędów w oprogramowaniu

Rozwiązanie RevDeBug jest już dziś używane przez firmy z całego świata – z darmowego dodatku do środowiska Microsoft Visual Studio korzysta ponad 6 tys. programistów. W kwietniu br. bydgoski startup uzyskał dla swojej technologii patent w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Narzędzie docenili również inwestorzy.

– Rozwiązanie stworzone i opatentowane przez RevDeBug trafia do dynamicznie rosnącego sektora produkcji oprogramowania. Rynek, na którym działa spółka, cechuje się coraz większą potrzebą nowatorskich rozwiązań w zakresie utrzymania jakości i niezawodności oprogramowania – opisuje spółkę Grzegorz Chyliński, partner zarządzający w KnowledgeHub Starter.

CZYTAJ TAKŻE: Znany na świecie polski startup ruszył do walki z koronawirusem

To fundusz, który na finansowanie tego projektu wyłożył właśnie 2 mln zł. Jak tłumaczy Chyliński, kluczowy wpływ na decyzję o inwestycji miało jednak doświadczenie założycieli i zespołu RevDeBug oraz zdolność prowadzenia działalności w skali globalnej.

Startup już potwierdził swoje walory w W. Brytanii (działa tam w ramach programu PwC Scale), a planuje docelowo wejść na najbardziej atrakcyjny rynek w tej branży – amerykański.

KnowledgeHub Starter to nie pierwszy inwestor w RevDeBug – wcześniej spółka pozyskała już finansowanie m.in. od funduszu Experior Venture Fund, a także od grupy aniołów biznesu. W sumie od początku działalności popłynęło do niej blisko 5 mln zł. Na koncie ma też ciekawe kooperacje biznesowe. RevDeBug bierze np. udział w akceleratorze AccelUp, w ramach którego rozwija komercyjny projekt z Santander Bank Polska. Firma jest również partnerem dostawców usług chmurowych Microsoft oraz Amazon Web Services.

RevDeBug – pod taką nazwą kryje się rodzima spółka, która opracowała narzędzie do wykrywania i naprawy tzw. bugów, czyli różnego rodzaju nieprawidłowości w systemach i aplikacjach. Nowatorskie rozwiązanie – zdaniem inwestorów – ma potencjał do globalnej ekspansji.

Braterski biznes

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes Ludzie Startupy
Czeski bot ma zachwycić dzieci. To bajeczna technologia
Biznes Ludzie Startupy
Redukcja kosztów outsourcingu IT receptą na spowolnienie
Biznes Ludzie Startupy
Polacy błysnęli w Szwajcarii. Cyfrowa śluza ochroni kryptowaluty i cenne dane
Biznes Ludzie Startupy
Polskie drony podbijają Gruzję. Sprawdzą sieć i dostarczą leki
Biznes Ludzie Startupy
Polak, Czech i Ukrainiec. Razem budują stajnię sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości