Polsko-białoruski startup rozpoczyna światową ekspansję

Najpierw obsługiwali płatności z Polski na Ukrainę. Teraz PayUkraine zmienia nazwę na SPOKO i zwiększa swój zasięg do kilkudziesięciu państw.

Publikacja: 27.05.2020 21:02

Polsko-białoruski startup rozpoczyna światową ekspansję

Foto: Adobe Stock

Aplikację założoną w Polsce przez dwóch Białorusinów Evgenija Chamtonau i Aliaksandra Horlacha, tworzy zespół 20 osób. Początkowo skierowana była wyłącznie do Ukraińców, którzy mieszkają w 14 krajach Europy.

W zeszłym roku polski fintech pozyskał 4 mln zł na dalszy rozwój od notowanego na NewConnect funduszu Fintech Ventures. Twórcy, po przekroczeniu bariery 100 tys. użytkowników, zamierzają dotrzeć do imigrantów. Najpierw z Ukrainy i Indii mieszkających w krajach Europy Zachodniej. Rynek jest ogromny: według wyliczeń startupu 1,7 mld osób wciąż nie korzysta lub nie ma dostępu do usług bankowych.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy najdroższy fintechowy startup w Europie. Skąd pochodzi?

– Ogromny problem z przesyłaniem pieniędzy mają ci imigranci, którzy chcą wspierać swoje rodziny. Skoro nawet na linii Polska–Ukraina był to problem, to co mają powiedzieć Hindusi, Filipińczycy czy Nigeryjczycy mieszkający na wszystkich kontynentach – mówi Chamtonau, prezes SPOKO.

Docelowo SPOKO ma umożliwiać wysyłanie pieniędzy z 51 krajów do 86 krajów, takich jak Indie, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Brazylia czy byłe republiki radzieckie. Platforma oferuje m.in. przelewy bezgotówkowe z karty na kartę czy z karty na konto bankowe.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcom się przelewa. Ten startup o tym wie

Twórcy pracują też nad możliwościami hybrydowego przelewania pieniędzy, z uwzględnieniem wpłaty bądź wypłaty w punktach usługowych, sklepach czy na stacjach benzynowych. Takie rozwiązanie działa już w Indiach – SPOKO umożliwia wysyłkę pieniędzy na dowolny rachunek bankowy, ale też wypłatę gotówki w jednym z 5,5 tys. lokalnych sklepów.

Początkowo SPOKO zamierza promować się wśród imigrantów mieszkających i pracujących w Polsce, Niemczech, Włoszech i Rosji. Szacuje się, że poza granicami Indii mieszka ok. 28 mln Hindusów. W przypadku Ukrainy mowa o 10 mln osób przebywających tylko na terytorium Europy, Rosji i USA.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański startup postawił na Polskę. To był strzał w dziesiątkę

– Takie rozwiązania umożliwią najlepsze dostosowanie się do każdego z rynków, na których będziemy aktywni. Nie da się stworzyć jednego modelu, który będzie pasował we wszystkich krajach. Prócz niskich spreadów oraz szybkości usługi kluczowe jest dla nas poznanie i zrozumienie swojej grupy docelowej, co dotychczas świetnie nam wychodziło i co odróżnia nas od konkurencji – ocenia szef finansowego startupu.

Biznes Ludzie Startupy
Polskie e-translatory robią furorę na CES 2025. Ta technologia odmieni komunikację
Biznes Ludzie Startupy
Polskie drony podbiją Europę? Ten start-up wybiera się na giełdę i w... kosmos
Biznes Ludzie Startupy
Zagadka polskich start-upów. Świetne pomysły, ale kiedy zaczną podbijać świat?
Biznes Ludzie Startupy
Start-upy 2025. O tych polskich projektach może być wkrótce głośno
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA