Firmy, które budują innowacyjną gospodarkę

Przedstawiamy firmy, które mogą się stać wizytówką Polski i rodzimymi kandydatami na jednorożców.

Publikacja: 25.10.2018 18:58

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media SA, Sebastian Kulczyk (nagrodzony w kategorii „Mecenas startup

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media SA, Sebastian Kulczyk (nagrodzony w kategorii „Mecenas startupów”), Grzegorz Hajdarowicz, założyciel oraz prezes Rady Nadzorczej Grupy Gremi International

Foto: Borys Skrzyński

Polska słynie z informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się przede wszystkim na rozwiązaniach software’owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje. Dowodzi tego zakończony właśnie organizowany przez dziennik „Rzeczpospolita” konkurs „Orzeł Innowacji – Startup”, podczas którego wybrano młode firmy pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami i mające szansę aspirować do grona międzynarodowych tzw. jednorożców, czyli startupów, których wycena przekracza 1 mld dol.

Boty i rozszerzona rzeczywistość

Elastic Cloud Solutions, Laparo, Biolumo, Apzumi Spatial, Fibratech, a także Nanopure czy SensDx – to firmy, które mają szansę stać się kołem zamachowym innowacyjnej gospodarki i wizytówką naszego kraju. To właśnie one zostały nagrodzone na wczorajszej gali finałowej III edycji konkursu „Orzeł Innowacji – Startup”. Członkowie kapituły konkursu „Rzeczpospolitej” startupem roku ogłosili Elastic Cloud Solutions. Białostocka firma założona przez Łukasza Skłodowskiego i Grzegorza Ciwoniuka ma już gotowy, zweryfikowany przez rynek produkt – ma ponad 150 klientów w 40 krajach, a do połowy br. osiągnęła ponad 2 mln zł przychodów.

Elastic Cloud Solutions zintegrowało innowacyjną platformę intranetową, narzędzia do budowania formularzy, chatbotów i procesów oraz inteligentnego asystenta pracownika w postaci bota, tworząc gotowe rozwiązania pozwalające usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i produktywność w przedsiębiorstwach.

W kategorii „Startup roku” wyróżniono również Laparo. Ta innowacyjna spółka z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy umożliwiający analizę treningu na obiektach fizycznych, a także pracę grupową, dzięki czemu zapewnia nową jakość kształcenia w zakresie laparoskopii. Jej potencjał w podboju rynków zagranicznych oceniono tak wysoko, że zwyciężyła w kategorii „Startup o globalnym międzynarodowym potencjale rozwojowym”. Konkurencję miała jednak wyjątkową, bo tuż za nią uplasował się startup Apzumi Spatial, który opracował platformę do optymalizacji procesów przedsiębiorstwa, na którą składa się webowy panel do zarządzania treścią, użytkownikami i urządzeniami oraz mobilnymi aplikacjami rozszerzonej rzeczywistości (AR). System łączy funkcje AR z algorytmami uczenia maszynowego i integruje dane z systemów telemetrycznych.

Co ciekawe, aż w trzech kategoriach kapituła zdecydowała o nieprzyznawaniu nagrody. Świadczy to o tym, że rodzimy ekosystem startupowy wciąż jest na dorobku (dotyczy to m.in. kategorii „Innowacyjne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji lub robotyki” i „Startup z misją społeczną” – w tym wypadku przyznano tylko wyróżnienie dla firmy Outlet Spożywczy).

Nie tylko aplikacje

Jednocześnie przedstawiciele jury zwracają uwagę, że dzięki konkursowi udało się dostrzec ciekawy trend. Jak wskazuje Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych w firmie Adamed, członek kapituły, istotna część zgłoszeń dotyczyła projektów z szeroko rozumianym komponentem sprzętowym, czyli tych, które mają postać fizyczną. – Nie opierają się one wyłącznie na ciągu zer i jedynek tworzących oprogramowanie. Co więcej, takie projekty zdominowały listę nagrodzonych startupów – tłumaczy. I podkreśla, że to dobre zjawisko, bo odpowiedzią nie na każdy problem współczesnego świata może być software.

Przykładem jest technologia, dzięki której każdy lekarz będzie w stanie szybko sprawdzić, który antybiotyk zadziała najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta. To sposób na walkę z antybiotykoopornością, za którym stoi gdyńskie Biolumo. Startup, który połączył biotechnologię, software oraz hardware w celu stworzenia urządzenia typu point-of-care dla lekarzy pierwszego kontaktu, zdobył wyróżnienie w kategorii „Pomysł roku”.

W finale konkursu w kategorii „Przełomowa technologia” było wyjątkowo ciasno. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły SensDx (dostarcza proste w obsłudze testy do diagnostyki personalnej określonych patogenów i biomarkerów) oraz Fibratech. Ta druga spółka opracowała hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową lżejszą o 15 proc. i gwarantującą o 30 proc.większą sztywność niż inne felgi aluminiowe. Wyróżniono również startup Nanopure (opracowuje oparte na polimerach przewodzących nowoczesne pigmenty antykorozyjne).

– Zwycięzcy w konkursie mają szansę na ogólnopolską promocję ich innowacyjnych pomysłów i marek. To na pewno zaprocentuje w przyszłości przy pozyskiwaniu klientów, ułatwi też zbieranie kolejnych transzy finansowania – podkreśla Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

W ramach konkursu przyznano także nagrody „Mecenasów startupów”. Pierwsze miejsce zajęła Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, a dwa wyróżnienia trafiły do Julii Krysztofiak-Szopy kierującej fundacją Startup Poland oraz Sebastiana Kulczyka, twórcy programu akceleracyjnego InCredibles. Nagrodzono również Google Campus Warsaw jako organizację wspierającą młode innowacyjne firmy w Polsce (dodatkowe dwa wyróżnienia otrzymały firma Brand24 i Startup Poland).

Polska słynie z informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się przede wszystkim na rozwiązaniach software’owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje. Dowodzi tego zakończony właśnie organizowany przez dziennik „Rzeczpospolita” konkurs „Orzeł Innowacji – Startup”, podczas którego wybrano młode firmy pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami i mające szansę aspirować do grona międzynarodowych tzw. jednorożców, czyli startupów, których wycena przekracza 1 mld dol.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Usługi MAIN pomagają spełniać wymogi NIS2
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Biznes Ludzie Startupy
Dron na miesiąc, laptop na tydzień. Polska wypożyczalnia rusza na podbój zagranicy
Materiał partnera
Różnorodność daje organizacjom supermoc
Biznes Ludzie Startupy
Polak stworzył AI, która sama założy firmę czy zarezerwuje bilet. Światowi inwestorzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biznes Ludzie Startupy
Nowa fryzura prosto z aplikacji. Nowe technologie wchodzą do salonów fryzjerskich
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży