Polska słynie z informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się przede wszystkim na rozwiązaniach software’owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje. Dowodzi tego zakończony właśnie organizowany przez dziennik „Rzeczpospolita” konkurs „Orzeł Innowacji – Startup”, podczas którego wybrano młode firmy pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami i mające szansę aspirować do grona międzynarodowych tzw. jednorożców, czyli startupów, których wycena przekracza 1 mld dol.
Boty i rozszerzona rzeczywistość
Elastic Cloud Solutions, Laparo, Biolumo, Apzumi Spatial, Fibratech, a także Nanopure czy SensDx – to firmy, które mają szansę stać się kołem zamachowym innowacyjnej gospodarki i wizytówką naszego kraju. To właśnie one zostały nagrodzone na wczorajszej gali finałowej III edycji konkursu „Orzeł Innowacji – Startup”. Członkowie kapituły konkursu „Rzeczpospolitej” startupem roku ogłosili Elastic Cloud Solutions. Białostocka firma założona przez Łukasza Skłodowskiego i Grzegorza Ciwoniuka ma już gotowy, zweryfikowany przez rynek produkt – ma ponad 150 klientów w 40 krajach, a do połowy br. osiągnęła ponad 2 mln zł przychodów.
Elastic Cloud Solutions zintegrowało innowacyjną platformę intranetową, narzędzia do budowania formularzy, chatbotów i procesów oraz inteligentnego asystenta pracownika w postaci bota, tworząc gotowe rozwiązania pozwalające usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i produktywność w przedsiębiorstwach.
W kategorii „Startup roku” wyróżniono również Laparo. Ta innowacyjna spółka z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy umożliwiający analizę treningu na obiektach fizycznych, a także pracę grupową, dzięki czemu zapewnia nową jakość kształcenia w zakresie laparoskopii. Jej potencjał w podboju rynków zagranicznych oceniono tak wysoko, że zwyciężyła w kategorii „Startup o globalnym międzynarodowym potencjale rozwojowym”. Konkurencję miała jednak wyjątkową, bo tuż za nią uplasował się startup Apzumi Spatial, który opracował platformę do optymalizacji procesów przedsiębiorstwa, na którą składa się webowy panel do zarządzania treścią, użytkownikami i urządzeniami oraz mobilnymi aplikacjami rozszerzonej rzeczywistości (AR). System łączy funkcje AR z algorytmami uczenia maszynowego i integruje dane z systemów telemetrycznych.
Co ciekawe, aż w trzech kategoriach kapituła zdecydowała o nieprzyznawaniu nagrody. Świadczy to o tym, że rodzimy ekosystem startupowy wciąż jest na dorobku (dotyczy to m.in. kategorii „Innowacyjne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji lub robotyki” i „Startup z misją społeczną” – w tym wypadku przyznano tylko wyróżnienie dla firmy Outlet Spożywczy).