Aktualizacja: 11.05.2025 16:31 Publikacja: 29.11.2020 16:24
Od lewej: dr n. med. Wioletta Rozpędek-Kamińska, prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek, prof. dr hab. n. med. Dariusz Pytel
Foto: mat. pras.
W trakcie długotrwałego procesu rozwoju jaskry, nerw wzrokowy ulega stopniowemu uszkodzeniu, co w rezultacie prowadzi do nieodwracalnych zmian. W pierwszym etapie choroba przebiega bezobjawowo, następnie obserwuje się zwężenie pola widzenia oraz obniżenie ostrości widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku.
– Kluczowe dla leczenia jaskry jest jej wczesne rozpoznanie. Nasz zespół prowadzi badania nad postacią jaskry, która wydaje się najbardziej groźna, a także dotyczy wielu milionów osób na świecie. Zajmujemy się jaskrą pierwotną otwartego kąta. Chociaż jako główny czynnik etiopatologiczny prowadzący do jej rozwoju wskazuje się przede wszystkim wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego spowodowany zaburzonym odpływem cieczy wodnistej, to coraz częściej poszukuje się nieprawidłowości o podłożu molekularnym – czym zajmujemy się w naszym zespole badawczym Katedry Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mówi kierownik Katedry, prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek.
Trzy Polki zdigitalizowały biznes oparty na igle i nitce, pokazując, że innowacją mogą być tradycyjne usługi kra...
Rodzima firma rozwija aplikację, która ma identyfikować w produktach przemysłowych szkodliwe substancje. Wystarc...
To rewolucja w świecie online – Polacy pracują nad technologią, która pozwoli poczuć uścisk dłoni rozmówców będą...
Połączyli modę i algorytmy sztucznej inteligencji – stworzyli unikalny produkt, po który sięgają internetowi twó...
Specjaliści od sztucznej inteligencji z Krakowa opracowali Trump Sentiment Index, darmowe narzędzie AI do śledze...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas