Start-up z Białegostoku nawiązał współpracę z Wojskową Akademią Techniczną – zawarta z uczelnią umowa daje spółce wyłączną licencję na technologię przesiewowego badania krwi onkologicznej i izolacji krążących komórek nowotworowych. Dzięki temu Healthnomic zyska dostęp do nowych obszarów diagnostycznych. Koszt realizacji projektu może przekroczyć 12 mln zł.
Współpraca start-upu z WAT
Umowa zawarta na 14 lat to – wedle przedstawicieli firmy – istotny krok w realizacji strategii opartej na innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych. Start-up, który określa się jak hub technologii do diagnostyki chorób cywilizacyjnych, oparty na autorskich rozwiązaniach wspieranych algorytmami AI, będzie realizował prace w ramach programu i dzięki finansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Czytaj więcej
Badacze i lekarze z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill opracowali rewolucyjne narzędzie chirurgiczne: autonomiczną, manewrującą igłę robotyczną zdolną do poruszania się poprzez żywe tkanki w celu dotarcia do wyznaczonego celu.
– Współpraca z WAT otwiera przed nami nowe horyzonty, umożliwiając rozwijanie innowacyjnych rozwiązań B+R – podkreśla Tomasz Skalski, prezes Healthnomic. – Widzimy olbrzymi potencjał dla tego rozwiązania. Choroby nowotworowe każdego roku odpowiadają za ok. 25 proc. zgonów Polaków. A naszą misją jest czynny udział w poprawie zdrowia pacjentów – kontynuuje.
Healthnomic idzie na giełdę
Głównym elementem systemu jest kolumna przesiewowa, w której znajduje się specjalne sito, zadaniem którego jest izolowanie z krwi komórek nowotworowych. Ale białostocki medtech realizuje też inne przedsięwzięcia. Kolejny kamień milowy stanowić ma m.in. projekt badawczy związany z diagnostyką i leczeniem bezdechu sennego. Jego realizacja planowana jest na II kwartał br. (obecnie firma oczekuje na ocenę w PARP).