Aktualizacja: 22.02.2025 13:55 Publikacja: 09.01.2025 09:28
Oprócz tłumaczenia na żywo, urządzenie pozwala także na tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym
Foto: Michał Duszczyk
Na odbywających się w Las Vegas największych na świecie targach elektroniki użytkowej – pomimo dość skromnej reprezentacji polskich firm technologicznych i start-upów – udało się wyróżnić jednej ze spółek. To Vasco Electronics, która specjalizuje się w branży e-tłumaczy. Z jej innowacyjnych urządzeń korzystają już m.in. szkoły w Kanadzie, żołnierze w Niemczech i członkowie amerykańskich baz wojskowych na Hawajach, czy pracownicy Scotland Yardu. Założona przez Macieja Góralskiego firma opanowała już rynek europejski, a niedawno weszła na rynki azjatyckie – do Japonii i Chin. Teraz ma ambicję podbić Stany Zjednoczone.
W Rzeszowie aż 90 proc. klientów restauracji dokonuje rezerwacji online. – To wpływ amerykańskich jednostek wojskowych stacjonujących w okolicy – wskazują w start-upie MojStolik.pl.
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA, Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć.
Polacy opracowali unikatową technologię, która pozwala w niewidoczny sposób znakować kamienie szlachetne i śledzić je w całym łańcuchu od kopalni do wprowadzenia na rynek. Start-up Nanores nawiązał współpracę z rządem Botswany.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
W mętnej wodzie rosyjskiego biznesu kobieta-miliarderka to rzadki okaz. Tatiana Kim swój pomysł na sklep internetowy przekształciła w wart ponad 10 mld dol. biznes. W noworocznym prezencie kupiła sobie najwyższy budynek Moskwy.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Koncern z Cupertino szuka sposobu na zwiększenie przychodów. Kluczem może okazać się wprowadzany właśnie na rynek iPhone 16e, adresowany do użytkowników z mniej zasobnym portfelem.
Wygląda na to, że monochromatyczne, stonowane wnętrza powoli odchodzą do lamusa – przynajmniej zdaniem obserwatorów trendów wnętrzarskich. Nowa moda, którą branżowi eksperci ochrzcili „Pops of Colour”, zapowiada w domach 2025 roku obecność mocnych akcentów kolorystycznych..
W dobie powszechnej cyfryzacji, przedsiębiorcy coraz częściej stają przed wyzwaniem ochrony swoich praw w internecie. Treści publikowane przez podmioty trzecie w mediach społecznościowych mogą godzić w dobra przedsiębiorstwa.
AI Act wymaga rozwijania kompetencji osób tworzących i korzystających z systemów sztucznej inteligencji. Kluczowe jest tu ewolucyjne podejście.
20 lutego wchodzi w życie ostatnia część nowelizacji prawa autorskiego, o którą twórcy walczyli od lat. Przewiduje ona prawo do dodatkowego wynagrodzenia dla artystów wykonujących cudze utwory, rozpowszechniane w streamingu lub VOD.
Nawet bez polskiej ustawy o sztucznej inteligencji, firma może wprowadzić regulacje określające, jak z niej korzystać. Brak takich zasad może przysporzyć pracodawcy problemów.
Microsoft ujawnił, że udało mu się stworzyć nowy kwantowy układ obliczeniowy – Majorana 1. Dzięki niemu komputery kwantowe mają wejść do użytku nie w ciągu dekad, lecz lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas