Duża skala biznesu to nie wszystko. Wie o tym dobrze sam Warren Buffet, który w inwestycjach kieruje się przede wszystkim wskaźnikiem ROE.

Rentowność kapitałów pokazuje, jak dużo zysku udało się wygospodarować spółce z wniesionych kapitałów własnych. Średnia dla analizowanych firm IT przekracza 15 proc. Zdecydowanym liderem zestawienia jest LiveChat Software z imponującym 95-proc. wynikiem. – Kontynuujemy bardzo intensywny rozwój, dynamicznie poprawiamy wyniki i pozyskujemy nowych klientów. Żeby sprostać towarzyszącym temu wyzwaniom, zwiększamy też nasz zespół – mówi Mariusz Ciepły, prezes LiveChatu. Podkreśla przy tym, że jednocześnie firma utrzymuje dyscyplinę kosztową, co przekłada się na bardzo wysoką efektywność biznesową. Zdaniem analityków LiveChat może utrzymać dotychczasowe marże, a nawet je zwiększyć. Dynamicznie zwiększa liczbę klientów, a każdy klient przyczynia się do wzrostu marży, z uwagi na bardzo niskie koszty zmienne.

Wiceliderem z ponad 88-proc. ROE jest firma OKI Systems, a prawie 67-proc. wskaźnikiem może się pochwalić CD Projekt. W przypadku tego ostatniego wysokie zyski to zasługa premiery gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Tylko do końca 2015 r. firma sprzedała w sumie ponad 20 mln egzemplarzy gier z trylogii wiedźmińskiej. W 2017 r. nowych premier też nie zabraknie. Na kolejnych miejscach, z rentownością kapitałów własnych przekraczającą 50 proc., znalazły się Cloud Technologies, Evcon oraz grupa SMT.

Generalnie analizowane firmy z branży IT pod względem ROE wypadają całkiem nieźle. Ale są wyjątki. Czarną owcą jest Infovide-Matrix, które zakończyło ubiegły rok potężną stratą w wysokości ponad 93 mln zł. To skutek m.in. wcześniejszego zakończenia i rozliczenia wykonanych prac w kontrakcie na wdrożenie systemu obsługi sprzedaży w Enerdze. Strata zanotowana na tym projekcie wyniosła blisko 50 mln zł, obciążając ubiegłoroczny wynik Infovide. Warto odnotować, że firma ta niedawno zmieniła właściciela. Po zrealizowanym wezwaniu 100-proc. akcjonariuszem jest rzeszowskie Asseco Poland. Pod względem ROE plasuje się ono w drugiej połowie zestawienia, a prawie dwukrotnie lepszym wskaźnikiem może się pochwalić zależne Asseco Business Solutions. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ w Asseco Poland stosunkowo duża część przychodów pochodzi z sektora publicznego, w którym trudno o wysokie marże.

Wspomniany już Warren Buffet podobno stosuje modyfikację wskaźnika ROE: zamiast zysku netto pod uwagę bierze operacyjny. Dzięki temu jest w stanie wyeliminować wpływ czynników jednorazowych, takich jak chociażby rezerwy, których w branży IT ostatnio nie brakuje. Jaka jest optymalna wartość ROE? Teoretycznie im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Wyższa nadwyżka finansowa dobrze rokuje np. pod względem wypłaty dywidendy. Jednak warto też patrzeć na ROE w dłuższej perspektywie. Nie brak firm, w których imponujący wskaźnik był tylko jednorazowym incydentem.