Smart home to tańsza polisa

123rf.com

Najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności.

Rozwiązania typu smart home, jak np. kamery monitorujące dom, czy czujniki ruchu, dymu i zalania, mogą bowiem obniżyć składkę na ubezpieczenie mieszkania. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Fibaro wynika, że oszczędności na polisie mogą sięgnąć nawet 50 proc.

– W nowych mieszkaniach coraz częściej można spotkać systemy inteligentnego domu, które informują o wykryciu intruza, dymu lub zalania i uruchamiają sekwencję czynności, które mają zapobiec wypadkowi – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie Fibaro.

To polska innowacyjna spółka, która swoimi zestawami smart home przebojem podbija międzynarodowe rynki.

– Takie urządzenia stają się powszechnie oferowane przez deweloperów w standardzie mieszkania. Domy z kompleksowym, inteligentnym systemem zarządzania wyposażeniem i bezpieczeństwem powstają już w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu – wylicza Rafał Ciszewski.

Tam, pojedyncze urządzenia (np. czujniki dymu, ruchu, mierniki poboru energii i wtyczki sterujące sprzętem elektrycznym) komunikują się między sobą oraz z centralką, która steruje automatyką domową. Po wykryciu i rozpoznaniu zagrożenia system powiadamia o nim mieszkańca i uruchamia procedury alarmowe zapobiegające tragedii. Jak tłumaczą eksperci, systemy są bezprzewodowe i instalowane bez potrzeby kucia ścian lub podłóg, dzięki czemu mieszkaniec może łatwo przenieść urządzenia przy przeprowadzce do innego lokum. A to oznacza, że będzie mógł dalej korzystać ze zniżek do polisy. Wartość składki na polisę mieszkaniową uwzględnia bowiem zabezpieczenia mieszkania.

I tak drzwi antywłamaniowe mogą obniżyć wartość składki od 10 do 15 procent. Jeszcze większy rabat, przeważnie 20-procentowy, uzyskają ci, którzy w mieszkaniu mają zainstalowane urządzenia chroniące przed pożarem lub zalaniem. W zależności od ubezpieczyciela, zniżki mogą sięgać nawet 50 proc.

– Systemy domu inteligentnego oferują mieszkańcom korzyści na wielu poziomach. Zniżki na polisie to jedne z nich, ale nie można zapominać o wygodzie, bezpieczeństwie oraz dodatkowych oszczędnościach, które wynikają z lepszego gospodarowania energią w mieszkaniu – podkreśla Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol.

Mogą Ci się również spodobać

Francuzi wchodzą po raz drugi

Nowym właścicielem sieci komórkowej Play staje się bliski przyjaciel prezydenta Francji Emanuela Macrona. Razem ...

Smartfonem wykryjesz zarażonego koronawirusem

Coraz popularniejsze stają się apki do monitorowania swojego otoczenia pod względem zagrożenia epidemiologicznego. Korea ...

Żona Jeffa Bezosa zostanie jedną z najbogatszych kobiet świata

Jeff Bezos, szef Amazona, przekaże akcje spółki o wartości 35 mld dol. swojej żonie ...

Nowy numer jeden na polskim rynku smartfonów

W Polsce liderem sprzedaży nie jest już ani Huawei, ani Samsung. Okazuje się, że ...

Kreml: Rosja jest atakowana w cyberprzestrzeni

Rosyjskie instytucje, w tym strona rosyjskiego prezydenta są regularnie obiektem cyberataków z USA i ...

Ile może zarobić specjalista od cyberbezpieczeństwa

Takiego specjalistę najwyżej wycenia Szwajcaria. Najmniej zarobi w Grecji, Turcji i Polsce. Firma Specops ...