Smart home to tańsza polisa

123rf.com

Najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności.

Rozwiązania typu smart home, jak np. kamery monitorujące dom, czy czujniki ruchu, dymu i zalania, mogą bowiem obniżyć składkę na ubezpieczenie mieszkania. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Fibaro wynika, że oszczędności na polisie mogą sięgnąć nawet 50 proc.

– W nowych mieszkaniach coraz częściej można spotkać systemy inteligentnego domu, które informują o wykryciu intruza, dymu lub zalania i uruchamiają sekwencję czynności, które mają zapobiec wypadkowi – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie Fibaro.

To polska innowacyjna spółka, która swoimi zestawami smart home przebojem podbija międzynarodowe rynki.

– Takie urządzenia stają się powszechnie oferowane przez deweloperów w standardzie mieszkania. Domy z kompleksowym, inteligentnym systemem zarządzania wyposażeniem i bezpieczeństwem powstają już w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu – wylicza Rafał Ciszewski.

Tam, pojedyncze urządzenia (np. czujniki dymu, ruchu, mierniki poboru energii i wtyczki sterujące sprzętem elektrycznym) komunikują się między sobą oraz z centralką, która steruje automatyką domową. Po wykryciu i rozpoznaniu zagrożenia system powiadamia o nim mieszkańca i uruchamia procedury alarmowe zapobiegające tragedii. Jak tłumaczą eksperci, systemy są bezprzewodowe i instalowane bez potrzeby kucia ścian lub podłóg, dzięki czemu mieszkaniec może łatwo przenieść urządzenia przy przeprowadzce do innego lokum. A to oznacza, że będzie mógł dalej korzystać ze zniżek do polisy. Wartość składki na polisę mieszkaniową uwzględnia bowiem zabezpieczenia mieszkania.

I tak drzwi antywłamaniowe mogą obniżyć wartość składki od 10 do 15 procent. Jeszcze większy rabat, przeważnie 20-procentowy, uzyskają ci, którzy w mieszkaniu mają zainstalowane urządzenia chroniące przed pożarem lub zalaniem. W zależności od ubezpieczyciela, zniżki mogą sięgać nawet 50 proc.

– Systemy domu inteligentnego oferują mieszkańcom korzyści na wielu poziomach. Zniżki na polisie to jedne z nich, ale nie można zapominać o wygodzie, bezpieczeństwie oraz dodatkowych oszczędnościach, które wynikają z lepszego gospodarowania energią w mieszkaniu – podkreśla Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol.

Mogą Ci się również spodobać

IT akceleratorem pocztowych zmian

Poczta Polska ewoluuje w kierunku nowoczesnego operatora – nie tylko logistycznego, ale również cyfrowego. ...

Groźny wirus REvil atakuje dentystów

Stomatolodzy mają powody do obaw. Przynajmniej w USA. Hakerzy wzięli na celownik specjalistyczne oprogramowanie ...

Polski minister finansów idzie na wojnę z Airbnb

Wynajmujący domy i mieszkania za pośrednictwem takich platform, jak Airbnb, nie unikną podatków. Minister ...

Rzeź chińskich spółek w USA. A może być gorzej

Oferty chińskich spółek technologicznych nie interesują inwestorów za Oceanem, a te już notowane na ...

Jesteś dobry w gry wideo? Możesz zarabiać krocie

Młodzieży nie chce się już nawet grać. Wolą oglądać, jak kto inny to robi. ...

Hakerzy zaatakowali FSB. Gigantyczny wyciek danych

W połowie lipca Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), czyli najważniejsza rosyjska organizacja wywiadowcza, została zaatakowana ...