Smart home to tańsza polisa

123rf.com

Najnowocześniejsze technologie to nie tylko wygoda, ale również konkretne oszczędności.

Rozwiązania typu smart home, jak np. kamery monitorujące dom, czy czujniki ruchu, dymu i zalania, mogą bowiem obniżyć składkę na ubezpieczenie mieszkania. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Fibaro wynika, że oszczędności na polisie mogą sięgnąć nawet 50 proc.

– W nowych mieszkaniach coraz częściej można spotkać systemy inteligentnego domu, które informują o wykryciu intruza, dymu lub zalania i uruchamiają sekwencję czynności, które mają zapobiec wypadkowi – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie Fibaro.

To polska innowacyjna spółka, która swoimi zestawami smart home przebojem podbija międzynarodowe rynki.

– Takie urządzenia stają się powszechnie oferowane przez deweloperów w standardzie mieszkania. Domy z kompleksowym, inteligentnym systemem zarządzania wyposażeniem i bezpieczeństwem powstają już w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu – wylicza Rafał Ciszewski.

Tam, pojedyncze urządzenia (np. czujniki dymu, ruchu, mierniki poboru energii i wtyczki sterujące sprzętem elektrycznym) komunikują się między sobą oraz z centralką, która steruje automatyką domową. Po wykryciu i rozpoznaniu zagrożenia system powiadamia o nim mieszkańca i uruchamia procedury alarmowe zapobiegające tragedii. Jak tłumaczą eksperci, systemy są bezprzewodowe i instalowane bez potrzeby kucia ścian lub podłóg, dzięki czemu mieszkaniec może łatwo przenieść urządzenia przy przeprowadzce do innego lokum. A to oznacza, że będzie mógł dalej korzystać ze zniżek do polisy. Wartość składki na polisę mieszkaniową uwzględnia bowiem zabezpieczenia mieszkania.

I tak drzwi antywłamaniowe mogą obniżyć wartość składki od 10 do 15 procent. Jeszcze większy rabat, przeważnie 20-procentowy, uzyskają ci, którzy w mieszkaniu mają zainstalowane urządzenia chroniące przed pożarem lub zalaniem. W zależności od ubezpieczyciela, zniżki mogą sięgać nawet 50 proc.

– Systemy domu inteligentnego oferują mieszkańcom korzyści na wielu poziomach. Zniżki na polisie to jedne z nich, ale nie można zapominać o wygodzie, bezpieczeństwie oraz dodatkowych oszczędnościach, które wynikają z lepszego gospodarowania energią w mieszkaniu – podkreśla Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol.

Mogą Ci się również spodobać

Do USA przez Hiszpanię. Polski startup chce zdemokratyzować kredyt

W tegorocznej edycji konkursu dla startupów ABSL Summit wygrali aż w trzech kategoriach, zdobywając ...

Właściciel Volvo i Lotusa tworzy sieć satelitów

Geely, chiński gigant motoryzacyjny, koncern, który jest m.in. producentem samochodów marki Volvo, wykłada 326 ...

Prezes France Télécom odpowie za samobójstwa pracowników

Na początku maja rozpocznie się w Paryżu oczekiwany od dawna proces dawnego kierownictwa telekomunikacyjnego ...

Jak rejestrować domeny globalne bez pośredników

Tylko jedna firma w Polsce może świadczyć usługi rejestracji domen bez pośredników. Biorąc pod ...

Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem ...

Polski dron przywiózł wymazy od pacjentów. Pionierski lot

Bezzałogowiec o nazwie Hermes przeleciał nad Warszawą z wymazami od pacjentów do badań na ...