Technowieści ze świata

Co nas czeka na dniach?

1 Toyota buduje roboty domowe

W przyszłym tygodniu japoński koncern motoryzacyjny przedstawi europejskim naukowcom roboty domowe Human Support Robot (HSR). Pokaz odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji „Intelligent Robots and Systems” w Madrycie. Będzie to pierwszy pokaz tych innowacyjnych maszyn na naszym kontynencie. Inżynierowie Toyoty przedstawią także platformę do rozwijania i testowania oprogramowania dla robotów HSR, otwartą dla partnerów na całym świecie. Dzięki niej organizacje uczestniczące w badaniach nie muszą opracowywać własnego robota ani podstawowego oprogramowania dla robotów – mogą skupić się na rozwijaniu nowych pomysłów i rozwiązań oraz na testowaniu ich w dostępnym środowisku. Z platformy korzysta już 44 partnerów z 12 krajów.

HSR to jeden z pomysłów Toyoty na zapewnienie większej swobody poruszania się i większej samodzielności ludziom z ograniczeniami ruchowymi. Koncern chce zaangażować roboty w opiekę medyczną, rehabilitacyjną i pielęgniarską, pomoc w codziennym życiu w domu oraz w transport na krótkich dystansach. Maszyny japońskiej firmy potrafią m.in. sięgać i podnosić przedmioty czy komunikować z opiekunami użytkownika.

2 Podwójne święto Google’a

21 października Android, mobilny system operacyjny Google’a, będzie obchodził okrągłe, 10. urodziny. Dekadę temu pojawiła się na rynku pierwsza wersja „zielonego robota”, która zrewolucjonizowała rynek smartfonów. Pierwszym telefonem, który korzystał z tego systemu, był HTC Dream. Dziś do Androida należy aż 88 proc. światowego rynku mobilnych systemów operacyjnych (iOS ma niecałe 12 proc.). Ale Google ma więcej powodów do świętowania. W minionym tygodniu koncern obchodził 20-lecie swojej wyszukiwarki.

3 dzięki „fortnite” Sony kapituluje

Japoński producent konsoli PS4 ugiął się pod presją graczy, w dużej mierze miłośników jednej z najpopularniejszych gier – „Fortnite” – i umożliwi tzw. rozgrywki cross-play. Do tej pory umożliwiało graczom zabawę online w obrębie tej samej platformy (PlayStation), w zeszłym tygodniu firma ogłosiła jednak rozpoczęcie testów na serwerach „Fortnite” wspólnej gry z posiadaczami Xbox’ów, Nintendo czy komputerów i systemów Android.

Mogą Ci się również spodobać

Bolid z 3D od Sołowowa

Firma 3DGence spod Gliwic, której właścicielem jest Michał Sołowow, nawiązała współpracę z kołem naukowym ...

Szał po sukcesie internetowej zbiórki na Wisłę

Rynek finansowania społecznościowego ma bardzo duży potencjał, o czym świadczy sukces sprzedaży akcji Wisły ...

Apple wprowadza Apple TV+. Będą też gry i własna karta płatnicza

Wszystko w aplikacji, na żądanie i bez reklam, on-line albo off-line, najlepszy obraz i ...

To będzie hit. Po Pokemon Go, czas na grę uliczną z Harrym Potterem

Niantic, studio stojące za sukcesem gry na smartfony „Pokemon Go”, która wykorzystuje technologię rozszerzonej ...

Microsoft wykrył ataki hakerskie powiązane z Rosją, także na Polskę

Koncern z Redmond poinformował, że ataki na europejskie ośrodki analityczne krytyczne wobec Kremla przeprowadziły ...

E-sklepy zmieniają szyldy. Konkurencja ciśnie

Jeden z liderów e-sprzedaży kosmetyków zmienia szyld z iPerfumy na Notino. Do gruntownego odświeżenia ...